Gwiazda betlejemska kojarzy nam się przede wszystkim ze świętami Bożego Narodzenia. Można ją jednak hodować w naszych domach przez cały rok. Jak uprawiać i pielęgnować poinsecję? 

Przeczytaj też: http://niepolka.pl/jak-dbac-o-gwiazde-betlejemska-te-rzeczy-musisz-wiedziec-o-poinsencji/

Gwiazda betlejemska nie tylko od święta

Poinsecja to oryginalnie wyglądająca roślina doniczkowa, która może być piękną ozdobą domu nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia. Gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku. Swoją potoczną nazwę zawdzięcza liściom, których wygląd przypomina gwiazdę. Występuje w różnych wariantach kolorystycznych – czerwonym, kremowym, pistacjowym, fuksjowym, pudrowo różowym, łososiowym czy nawet błękitnym. Często można też znaleźć poinsecje dwubarwne. 

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej

Poinsecja lubi nasłonecznione i ciepłe miejsca, ale bardzo nie lubi przeciągów, dlatego nie powinna być stawiana przy oknie. W pokoju powinna się utrzymywać temperatura między 18 a 21°C. Podłoże, w którym jest umieszczona, powinno być wilgotne, najlepiej torfowe. Nie można dopuścić do przesuszenia rośliny, ale również niewskazane jest jej przelanie. Podlewanie musi więc być mocno wyważone, więc najlepiej podlewać gwiazdę betlejemską co 3 lub 4 dni. Jeśli chcemy, aby kwiat został z nami na dłużej niż tylko w święta, warto zadbać o odpowiednie nawożenie rośliny – gdy jest w okresie wzrostu, należy ją dokarmiać nawozem dla roślin kwitnących najlepiej raz na dwa tygodnie.

Jak przezimować poinsecje?

Nic nie uchroni gwiazdy betlejemskiej przed utratą liści pod koniec zimy, dlatego nie powinniśmy jej wyrzucać do śmieci! To naturalne zjawisko, którym nie powinniśmy się przejmować. Gdy poinsecja straci liście, jest to czas, aby przygotować ją odpowiednio na odpoczynek. W tym celu powinniśmy przyciąć jej formy krzaczaste tak, by na bocznych gałązkach zostało nie więcej jak po dwa lub trzy pąki, a formy jednopędowe należy przyciąć nad trzecim lub czwartym pąkiem. Następnie stawiamy gwiazdę betlejemską na półtora miesiąca w dość chłodnym pokoju i przestajemy ją podlewać. Dopiero na przełomie marca i kwietnia należy ją przesadzić do świeżej ziemi, postawić ją w ciepłym i jasnym pomieszczeniu i rozpocząć ją regularnie podlewać. Gdy tylko pojawią się nowe pędy o kilkucentymetrowej długości, powinniśmy zacząć ją odpowiednio nawozić. Jeśli w ten sposób zadbamy o naszą gwiazdę betlejemską, możemy mieć pewność, że doczeka ona kolejnych świąt.

Zobacz także: http://www.carpathians.pl/jak-przyozdobic-dom-na-swieta-wielkanocne/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here