Pogłębiający się deficyt wykwalifikowanych pracowników na budowlanym rynku pracy powoduje, iż firmy deweloperskie coraz częściej decydują się na zachęcanie pracowników atrakcyjnymi podwyżkami wynagrodzeń. W samym 2018 roku odnotowany został 20-30% wzrost płac operatorów żurawi wieżowych i samojezdnych oraz innych maszyn budowlanych. Na jakie zarobki może liczyć operator żurawia budowlanego w 2019 roku w Polsce oraz za granicą?

Pensja operatora żurawia budowlanego w Polsce w 2019 roku

Na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń organizowanego przez firmę analityczną Sedlak & Sedlak można wskazać, że miesięczne wynagrodzenie całkowite operatorów żurawi budowlanych oscyluje na poziomie 3690 zł brutto. Co drugi operator żurawia budowlanego otrzymuje świadczenia płacowe w wysokości między 2840 zł a 4630 zł brutto. 25% operatorów jest w stanie zarobić miesięcznie nawet o 25% więcej.

Kluczowym czynnikiem warunkującym wysokość miesięcznych pensji jest staż pracy. Na wysokość wynagrodzenia wpływ ma także wykształcenie pracownika, wielkość firmy, w jakiej pracuje, a także województwo, w którym wykonywane są roboty budowlane.

Polscy operatorzy żurawi budowlanych najchętniej emigrują do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Holandii

Według atlasu wynagrodzeń Federalnego Urzędu Pracy w Niemczech operator żurawia budowlanego może liczyć obecnie na zarobki wynoszące średnio 3221 euro miesięcznie, przy czym  najistotniejszym czynnikiem warunkującym wysokość wynagrodzenia jest region, w którym realizowane są prace budowlane.

Na wschodzie Niemiec średnia pensja operatorów wynosi 2399 euro brutto, w Bawarii 3046 euro brutto, natomiast w Nadrenii Północnej-Wesfalii operatorzy mogą liczyć na miesięczne zarobki wynoszące 3304 euro brutto. Największe zarobki czekają na operatorów żurawi budowlanych w Hamburgu i Bremie, gdzie średnie zarobki oscylują w granicach 5400 euro brutto.

Jak prezentują się zarobki operatorów żurawi budowlanych w innych krajach Unii Europejskiej? W Norwegii pensja operatora nierzadko jest niższa niż 10 tys. złotych miesięcznie – podobnie jak w Wielkiej Brytanii, gdy najniższe stawki doświadczonych operatorów oscylują w granicach 10 – 12 tys. złotych miesięcznie.

Kurs na operatora żurawia budowlanego – to się opłaca

Jak widać, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami zarobki operatorów żurawi budowlanych wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Jeżeli myślisz o podniesieniu swoich kwalifikacji i rozpoczęciu pracy jako specjalista na rynku budowlanym, teraz jest ku temu doskonała okazja. Sprawdź ofertę szkoleniową firmy dźwigowej Urbanek i zdobądź uprawnienia UDT!

[Głosów:22    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here