Wysokość rachunków za prąd regularnie wzrasta, zapewne dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. W sposób szczególny popularnością cieszy się instalacja fotowoltaiczna, która składa się z kilku podzespołów, m.in. z inwertera. W jaki sposób działa inwerter? Na co zwrócić uwagę wybierając inwerter do domowego systemu? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób działa inwerter?

Wbrew pozorom inwerter nie jest skomplikowanym urządzeniem, dlatego też zasada jego działania jest dość łatwa. W praktyce jest to sprzęt, który w sposób szczególny monitoruje pracę całego systemu. Dzięki specjalnym układom wejściowym możliwe jest połączenie z panelami fotowoltaicznymi. Monitorując pracę ogniw możemy bez większych problemów określić maksymalny punkt pracy poszczególnych modułów, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wcześniej wspomnianego systemu. Inwerter przetwarza energię elektryczną, która zostaje wytworzona przez panele słoneczne na energię elektryczną o częstotliwości przemiennego prądu AC. Inwerter spełnia także kilka dodatkowych funkcji, mianowicie na bieżąco monitoruje prace instalacji, jednocześnie zapewnia synchronizację z siecią. Dzięki niemu możemy odczytać dokładne informacje o działaniu sieci na naszym wyświetlaczu LCD bądź za pośrednictwem Internetu.

Na co zwrócić uwagę wybierając inwerter do domowego systemu?

Zanim zdecydujemy się na zakup danego inwertera, warto wcześniej zwrócić uwagę na kilka parametrów, które mogą mieć dla nas ogromne znaczenie. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że sprawność inwertera to stosunek elektrycznej mocy wyjściowej AC do mocy wejściowej DC. Co godne podkreślenia- w przypadku falowników wysokiej jakości możemy liczyć na sprawność maksymalną na poziomie, który przekracza niekiedy 98 procent. Pamiętamy o tym, ze wybierając inwerter do naszego domowego systemu, jego sprawność powinna oscylować w granicach od 20 do 100 procent. W przypadku zbyt małej ilości paneli w stosunku do mocy naszego inwertera, działanie całego systemu jest zachwiane. Znaczenie dla nas powinien mieć również maksymalny punkt mocy- informuje o tym, jakie położenie paneli będzie najbardziej korzystne. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że efektywność działania poszczególnych modułów zależna jest od niektórych czynników, jak chociażby temperatura i natężenie światła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here