Drewno uzyskiwane z dębu jest twarde, trwałe i odporne na wodę. Jest to solidny surowiec budowlany. Piękny kolor drewna dębowego najbardziej przydatny jest w produkcji mebli. Meble dębowe są więc poszukiwane i cieszą się powodzeniem. Dzięki twardości tego drewna jest ono świetnym materiałem budowlanym, wykorzystywanym na przykład w budownictwie wodnym, bednarstwie i w stolarce wewnętrznej.

Pomieszczenie, w którym znajdują się meble dębowe nabiera specyficznego klimatu. Dostojne wnętrza mają określony charakter.
W Polsce produkcja drewna dębowego jest powszechna. Nasz klimat jest jak najbardziej odpowiedni do pozyskiwania dębu.

Drewno dębowe nadaje się do produkcji mebli ciężkich, takich jak szafy, stoły, ale również krzeseł, szafek, wykładzin, oklein, listew, klepek i tym podobnych.
W salonach meblowych łatwo znajdziemy poszukiwane przez nas meble dębowe. Meble te nie należą do tanich, jednak ich walory spokojnie nam to zrewaloryzują. Ponadto sprzedawcy organizują co jakiś czas promocje i wtedy możemy /gdy się pospieszymy/ natrafić na ciekawe egzemplarze, które mogą nas zainteresować.

Z drewna dębowego produkuje się meble nowoczesne, jak i również w starym stylu. Niektóre wnętrza wyposażone w tego typu meble, a na dodatek otoczone boazerią dębową mogą wydawać się ponure. Jednak i taki klimat ma swoich amatorów. Wyobraźmy sobie biesiadę myśliwską, której uczestnicy mają na celu zaplanowanie następnego polowania. Ponury klimat pogrzebowy jak najbardziej pasuje do losu, jaki zgotują myśliwi biednym zwierzętom. Ale przecież nie o tym chcę tu pisać.

łóżko

Nie wszystkie meble dębowe są ciemne

Wszystko zależy od tego, która warstwa drewna jest na wierzchu, oraz czym jest nasączone.
Podłoga pod meble dębowe powinna odbiegać odcieniem by klimat wnętrza nie był monotonny. Również kolor ścian nie jest bez znaczenia.
Przebywając w otoczeniu takich mebli czujemy się doskonale. Meble takie emanują ciepłem i poprawiają nam nastrój.
Niektórzy próbują łączyć różne drewna w jednym meblu. Dodatki bukowe do mebli dębowych sprawdzają się wyśmienicie.

Jeżeli posiadamy stare meble i jesteśmy do nich bardzo przywiązani, możemy je odświeżyć. Często zdarza się, że solidne, ale wiekowe meble trochę się już zużyły. Ich powierzchnia stała się wyblakła i w wielu miejscach pojawiły się ubytki. Dobrym rozwiązaniem może być zabezpieczenie takich mebli okleiną lub fornirem dębowym. Możemy takie meble przekazać do zakładu stolarskiego lub wezwać fachową ekipę do domu. Jeżeli czujemy, że podołamy sami uporać się z tym, zabieramy się do pracy. Może to być ciężka praca, bo delikatna i precyzyjna. Jednak jeśli wykonamy ją prawidłowo — wypoczynek z rodziną w tak odświeżonym wnętrzu wynagrodzi nam to z nawiązką.

Mogłoby się wydawać, że meble dębowe, to coś, co przytłacza swoim kolorem i solidną masą. Takie bowiem do niedawna było postrzeganie tych mebli. Dzisiaj wiemy, że to zaszłość. Nowoczesne meble dębowe są proste i lekkie. Ich kolor nie przytłacza, gdyż posiada wiele odcieni.

meble debowe

Takie „ciężkie myślenie” o meblach dębowych wzięło się z tego, że przecież dąb, to solidne drzewo. Osiąga nieraz wysokość do 50 metrów. Ich pierścień może wynosić nawet 2 metry. Są długowieczne i dożywają nawet tysiąca lat. Jednak jeżeli przyglądamy się zabawkom czy litewkom wykonanym z drewna dębowego — nasze postrzeganie zmienia się diametralnie.

Zapach drewna jest bardzo przyjemny, choć może nie wszyscy się nim zachwycają. Drewno dębowe ma zapach specyficzny i można go łatwo odróżnić od innych. Są ludzie, którzy rozpoznają drewno po zapachu. Ich węch jest na nie szczególnie wyczulony. I nie są to wyłącznie ludzie związani zawodowo z lasem, czy stolarką.

Ostatnio pojawiła się w sprzedaży odzież z nadrukiem drewnianym. Mam tu na myśli słoje drewna. Nadruki przedstawiają słoje w przekroju poprzecznym, jak i w pionowym. Daje to niesamowity efekt. Ponadto tło tych ubrań nadaje specyficznego charakteru. Znajdują się tam również słoje dębu, które prezentują się cudownie.
Jak się okazuje od mebli drewnianych do odzieży, nie jest daleko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here