Dlaczego badania wizualne są tak ważne?

0
1320

Kontrola jakości jest kluczem do utrzymania odpowiednich standardów trwałości i bezpieczeństwa, dlatego pracując na trwałych materiałach, zawsze należy dopilnować ich wykończenia. Istnieją różne procedury, które wykorzystuje się, aby upewnić się, że dane procesy przeróbki zaszły prawidłowo, lecz niektóre są wyraźnie skuteczniejsze (a co za tym idzie – powszechniejsze) od innych. Dziś skupimy się na spawaniu, czyli łączeniu elementów metalowych lub niektórych tworzyw sztucznych poprzez ich miejscowe stopienie. Jest to bardzo popularna technika, z którą spotkać można się na co dzień – jest to standardowy proces w dziedzinach takich jak budownictwo czy motoryzacja. Rzecz jasna, spawanie wymaga kontroli, która potwierdzi jego skuteczność – najczęściej stosowane są tu badania wizualne, ponieważ są bardzo skuteczne oraz stosunkowo łatwe do przeprowadzenia.

Na czym polegają badania wizualne?

Przeprowadzaniem badań wizualnych zajmują się zazwyczaj odpowiednio wykwalifikowane firmy, które zobowiązane są do kontroli jakości danych elementów, które przeszły przez proces spawania. Same badania wizualne występują w kilku wariantach, uzależnionych głównie od zastosowanej przy nich aparatury.

Badania bezpośrednie polegają na kontroli wizualnej, przy której nic nie oddziela oka obserwatora od spawanej powierzchni – nie oznacza to jednak, że nie mogą być one wspomagane poprzez konkretne urządzenia, jak na przykład soczewki.

Badania bezpośrednie z kolei opierają się na technologii w znacznie większym stopniu. Definiuje je przerwanie linii wzroku obserwatora z miejscem spawania, które spowodowane jest zastosowaniem filmu, fotografii, czy podobnych środków przekazania obrazu. Precyzja tej metody jest uzależniona przede wszystkim od jakości zastosowanego wyposażenia.

Kluczem do skuteczności badań wizualnych jest sprawdzenie wyglądu konkretnych obszarów miejsca spawania. Stan i powierzchnia brzegów, czystość oraz rozległość stopionego obszaru, występowanie porów i podobnych mankamentów – dla pełnej kontroli, powinno się zwrócić uwagę na każdy detal.

Czy badania wizualne to konieczność?

Nie ulega wątpliwości, że badania wizualne są uznawanie za standard wszędzie tam, gdzie od stanu zespawanych elementów wiele zależy. Konstrukcje budowlane i inne obiekty, które w sposób bezpośredni przekładają się na bezpieczeństwo znajdujących się w pobliżu osób, nie mogą mieć nawet drobnych wad. Posługując się badaniami wizualnymi, można znacznie ograniczyć ryzyko niesprawności lub nietrwałości zespawanych części.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here