Transport palet lub dowolnie innego ładunku umieszczonego na naczepie wymaga jego odpowiedniego zabezpieczenia. Pasy transportowe z napinaczami przytrzymują przewożony towar w określonej pozycji i zapobiegają jego samoczynnemu przesuwaniu się podczas jazdy, co zwiększa bezpieczeństwo, zwłaszcza przy gwałtownych manewrach, takich jak hamowanie i przyspieszanie. Alternatywą dla syntetycznych pasów są metalowe łańcuchy, których używa się jednak rzadziej, tylko przy specjalnych ładunkach.

Kiedy pasy, a kiedy łańcuchy?

W zastosowaniach typowych, przy transporcie palet i ładunków o stosunkowo niskiej masie najczęściej stosuje się różne rodzaje pasów transportowych uzupełnionych metalowym napinaczem. Tego typu sprzęt wykonany jest z odpornych na wilgoć, charakteryzujących się dużą wytrzymałością włókien poliestrowych, ewentualnie poliamidowych lub polipropylenowych. Pasy transportowe są nierozciągliwe, dzięki czemu raz napięte utrzymują zabezpieczony ładunek w wyjściowym położeniu. Ich wytrzymałość zależy od gęstości, grubości i rodzaju zastosowanych włókien. Do zabezpieczania ładunków należy zatem wybierać pasy o odpowiedniej specyfikacji technicznej, zdolne do wytrzymywania konkretnych obciążeń. Metalowe łańcuchy stosuje się najczęściej przy ładunkach o dużych gabarytach i znacznej masie, na przykład w transporcie pojazdów, stalowych elementów konstrukcyjnych czy maszyn.

Pasy zgodne z normą

Należy pamiętać, że sposób mocowania ładunków jest ściśle precyzowany przez prawo. W związku z tym kierowców zestawów ciężarowych obowiązują określone normy w zakresie stosowania odpowiedniego rodzaju i ilości pasów transportowych. By uniknąć nieprzyjemności i kosztownego mandatu należy dokładnie zapoznać się z aktualnie obowiązującą normą i do zabezpieczania ładunku zawsze używać atestowanych, a przy tym dokładnie opisanych pasów z czytelną etykietą. Pasy transportowe nigdy nie powinny być skręcone, mokre, z widocznymi przetarciami lub nacięciami. Trzeba również uważać na lokalizację napinacza. Ten nie powinien znajdować się na krawędzi ładunku, bo to osłabia jego działania. Siły odśrodkowe mogą doprowadzić do puszczenia zapadki i rozluźnienia pasa.

Przewóz ładunków na naczepach wymaga stosowania odpowiednio dobranej ilości pasów transportowych określonej jakości. Osoby, które nie przestrzegają odgórnych wytycznych, narażają się na poważne konsekwencje, łącznie z wysokim mandatem. Poza tym dbałość o jakość używanych pasów to także sposób na lepsze zabezpieczenie ładunku i tym samym mniejsze ryzyko jego uszkodzenia podczas transportu.

Artykuł powstał we współpracy z https://magazynuj.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here