Samozatrudnienie to marzenie wielu osób pracujących na etacie. Pracownik decydujący się na samozatrudnienie i zakładający własną działalność gospodarczą może dalej współpracować z byłym pracodawcą.

Z tekstu poniżej dowiesz się, na jakich zasadach będzie wtedy płacił podatki i w jaki sposób będzie opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą.

Jakie są korzyści finansowe samozatrudnienia?

W momencie przejścia na samozatrudnienie pojawia się możliwość wliczenia w koszty realnie poniesionych wydatków. W trakcie prowadzenia działalności, można również uzyskać obniżenie odprowadzanych składek ZUS, ponieważ kwota składek nie odzwierciedla w pełni uzyskanego przychodu. Przedsiębiorca, który dokona rejestracji, jako czynny podatnik VAT, będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT, od zakupionych towarów i usług.

Jaka skala opodatkowania w pierwszym roku?

Osoby na samozatrudnieniu mają obowiązek samodzielnego naliczania i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Sytuacja nieco się tutaj komplikuje, ponieważ wybór opodatkowania może być znacznie ograniczony. W pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej mają one do wyboru opodatkowanie w skali 18% albo 32%.

Opodatkowanie liniowe

Przedsiębiorca, chcący skorzystać np. z liniowej formy podatku, wynoszącej 19%, musi niestety z tym trochę poczekać, ponieważ w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej, może się on rozliczać jedynie na ogólnie przyjętych zasadach opodatkowania. W niektórych przypadkach nawet po spełnieniu tego warunku podatek liniowy nie będzie obowiązywał, jeśli osoba prowadząca własną działalność wykonuje czynności o podobnym zakresie do tych wykonywanych wcześniej na podstawie stosunku pracy u byłego pracodawcy.

Ryczałt a samozatrudnienie

W niektórych przypadkach nie zastosuje się opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Szczegółowo definiuje to Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym art. 8.
Istnieje także możliwość opodatkowania kartą podatkową.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here