Wystrój wnętrza jest sprawą indywidualną. Jedni wolą bardziej nowoczesne rozwiązania, czyli stonowane kolory pokroju szarości, bieli oraz czerni. Inni z kolei gustują w bardziej klasycznych i tradycyjnych kompozycjach. Coraz częściej ludzie decydują się na zatrudnienie profesjonalnego projektanta, który wyręczy ich w wyborze farby, mebli i różnorakich dodatków. Wygoda takiego działania nie budzi wątpliwości, ponieważ z barków klienta spada obowiązek planowania wystroju.

Odpowiedni, doświadczony projektant respektuje zarówno zalecenia zleceniodawcy, ale także samodzielnie sugeruje bardziej gustowne rozwiązania. Jeżeli wprowadzenie drobnych zmian zostanie zaakceptowane, osoba odpowiedzialna wystrój dopracuje projekt wedle swojego wyobrażenia, jeśli jednak nie będą owe zmiany pożądane, z pewnością nie będzie narzucała swoich propozycji. Oczywiście, szczególnie osoby kreatywne mogą osiągnąć równie imponujące rezultaty samodzielnie planując wystrój wnętrza. Inwencja twórcza zawsze jest jak najbardziej na plus.

Rada dla osób mało doświadczonych jest taka, żeby nie ograniczać się i nie podążać ślepo za modą. Szczególnie, jeżeli obecnie panujące trendy nie przypadły nam do gustu. Modę dyktują światowej sławy projektanci, którzy przecież nie będą mieszkać w naszym domu. Najważniejsze jest to, by czuć się dobrze we własnym mieszkaniu. Wbrew pozorom tak prozaiczne rzeczy jak kolor ścian czy wygląd mebli wpływają na nasze samopoczucie.

Dom to wszak miejsce, w którym spędzamy znaczną część dnia. Psychika człowieka jest mocno podatna na bodźce z zewnątrz, nie tylko na słowa i gesty, lecz także na wygląd. Poczucie estetyki posiada każdy-czasami w mniejszym, nieraz w większym stopniu. Gust to także sprawa mocno indywidualna. Nie wiadomo dokładnie, co takiego ma wpływ na nasze upodobania. Wyklucza się tu dziedziczność, ponieważ gusta rodziców oraz dzieci lub osób w inny sposób spokrewnionych ze sobą często diametralnie się różnią.

stare fotele

Prawdopodobnie dużą rolę odgrywa tutaj otoczenie, czyli środowisko w którym się obracamy. Jeszcze niedawno bardzo popularne były rozwiązania nowoczesne. Obecnie jednak ludzie odczuwają potrzebę powrotu do tradycji. Dużym powodzeniem cieszą się więc stare meble. Przydają one szczególnego charakteru wnętrzu, w którym się znajdują.

Klasyczne kompozycje w erze popularnych „masówek” mają w sobie coś szczególnego

Meble dziedziczone po przodkach są dla nas ważne także ze względu na historię, która się z nimi wiąże. Kojarzą się one z pięknymi chwilami i wspomnieniami z dawnych lat. Nieraz przypominają również osobę, która nam je podarowała. Takich wrażeń nie dostarczy nam zwykła szafka lub biurko ze sklepu.

Jaki jest kolejny powód, przez który wiele osób sięga po stare meble?

Otóż, antyki bardzo różnią się od popularnych mebelków. Są wykonane na zupełnie inny, obcy we współczesnym świecie styl. Dawniej tego typu sprzęty były wykonywane ręcznie lub w niewielkich liniach produkcyjnych, nie zaś w olbrzymich fabrykach. Są więc oryginalne i prezentują się bardzo ciekawie. Kolejnym atutem są dobrej jakości materiały, z których antyki są wykonane. Oczywiście, istnieją gorsze i lepsze meble, ale generalnie są znacznie trwalsze od tych produkowanych współcześnie. Przestępna cena niektórych intrygujących modeli także zachęca do kupna.

Jeżeli dobrze poszukamy, znajdziemy piękny mebel w niskiej cenie. Kluczem jest to, by dobrze się rozglądnąć na rynku starych przedmiotów. Nie poleca się kupowania pierwszej lepszej rzeczy. Oprócz typowych mebli-na przykład szafy lub biurka-bardzo ciekawie wyglądają drewniane kuferki, które mogą stanowić wspaniałą alternatywę dla szafki. Meble mają wielu amatorów także wśród kolekcjonerów. Dla takich osób posiadają wartość kolekcjonerską.

stare meble

Oczywiście, nie każdy gustuje w klasycznych rozwiązaniach. Współczesne dodatki także mają w sobie pewien urok. Nic nie stoi na przeszkodzie by trochę poeksperymentować- należy się kierować przede wszystkim własnym wyczuciem estetyki.
Powtórzę raz jeszcze- najważniejsze jest to, by czuć się dobrze we własnym mieszkaniu. Jest to przecież przestrzeń osobista, a własny kąt w erze szeroko pojętej inwigilacji znacznie zyskał na wartości.

Wnętrze domu odzwierciedla charakter właściciela. Obecnie stres jest powszechny, a odreagowanie go jest kluczowe dla dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Aspekt duchowy ma bowiem większy wpływ na ciało fizyczne człowieka niż mogło by się wydawać. Psychika również jest bardzo delikatna i o wiele łatwiej jest wyleczyć zranione ciało niż urażoną psychikę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMeble kolonialne
Następny artykułMeble balkonowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here