Każdy człowiek ma potrzebę odpoczynku i jest to fakt niepodważalny. Odpoczynek pełni niezwykle ważną rolę w procesie regeneracji naszego organizmu, zachowania zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego, równowagi i dobrego samopoczucia.

Odpoczynek może mieć oczywiście różne formy, może być aktywny, np. uprawianie sportu po całym dniu siedzenia za biurkiem, albo też pasywny, np. sen, czytanie książki. Każdy zasługuje na odpoczynek. Jest to jedno z podstawowych praw człowieka, gdyż bez tego nie ma szans na jego prawidłowe funkcjonowanie. Warto by poświęcić mu więcej uwagi i nie zaniedbywać tej potrzeby.

Niezwykle istotne jest otoczenie, w którym oddajemy się odpoczynkowi. Chodzi o to, by przestrzeń w której się znajdujemy wprowadzała nas w stan odprężenia, zmniejszenia napięć nerwowych, zwłaszcza jeśli mowa jest o odpoczynku pasywnym. Otoczenie powinno sprawiać nam przyjemność i wprowadzać w nas dobry nastrój.

powinien we własnym domu lub mieszkaniu stworzyć sobie właśnie taką przestrzeń, w której poczuje się doskonale, której harmonia ukoi nerwy i będzie zachęcać do spędzenia tam czasu. Zagracone otoczenie, zbyt duża liczba przedmiotów, brak ładu wprowadzić może tylko w jeszcze gorszy nastrój i powodować chęć natychmiastowego rozpoczęcia porządków, a nie o to nam przecież chodzi.

Dobrym pomysłem na urządzenie takiego kącika na relaks jest wykorzystanie tarasu lub balkonu. Jak ogólnie wiadomo odpoczynek na świeżym powietrzu jest niezwykle efektywny, więc – jeśli tylko mamy taką możliwość – warto z tego skorzystać.

Aranżacja balkonu lub tarasu w celach relaksu nie musi być wcale bardzo trudna

Na rynku dostępne są różnego rodzaju meble balkonowe, które są zarówno estetyczne, wygodne jak i odporne na warunki atmosferyczne, np. opady. Wybierając meble na balkon należy się zatem kierować zarówno ich praktycznością, funkcją użytkową, jak i estetyką. Oczywiście nie bez znaczenia jest także fakt, jaką powierzchnią dysponujemy, ale bez wątpienia z odrobiną pomysłowości nawet z najmniejszego balkonu będziemy w stanie stworzyć przytulny kącik.

krzesła drewniane

Wiele osób nie może prawdziwie się zrelaksować, jeśli nie ma poczucia intymności, odgrodzenia od świata zewnętrznego. W praktyce niestety okazuje się, że bywa z tym różnie, jeśli chodzi o balkony w blokach, czy też bliźniakach i szeregowcach. Brak odseparowania od sąsiadów zniechęca od odpoczynku na balkonie, a przecież wystarczy trochę kreatywności, która pozwoli stworzyć osłonę. W tym celu można wykorzystać chociażby wysokie rośliny doniczkowe, które utworzą swego rodzaju ściankę, zasłaniając nas przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, ale także przed słońcem w upalny dzień.

Rośliny służyć mogą także do zbudowania wspaniałej atmosfery na naszym balkonie. Nie tylko są w stanie odgrodzić od otoczenia, ale też pełnią funkcję estetyczną, a niektóre z nich też pięknie pachną, co dodatkowo odpręża. Aby stworzyć piękny balkon, bogaty w roślinność, bez wątpienia należy się do tego tematu przyłożyć i odpowiednio przygotować. Nie wystarczy pojechać do marketu i zakupić rośliny.

Najpierw należy dowiedzieć się, trochę poczytać, które z roślin u nas się sprawdzą. Jedne rośliny lepiej się czują na balkonie południowym, nasłonecznionym stanowisku, inne na takowym po prostu nie przetrwają, ponieważ wymagają stanowisk zacienionych i nie mogą być eksponowane na słońcu. Są rośliny mniej wymagające, które wystarczy tylko regularnie podlewać i okresowo nawozić, ale też takie, które są bardzo wrażliwe, wymagające i trudne w utrzymaniu w dobrej formie.

Aby uniknąć przykrej niespodzianki i wyrzucenia pieniędzy w błoto, należy uprzednio rozeznać się w temacie i odpowiedzieć na pytanie, na ile będziemy w stanie o te rośliny zadbać. Jeśli mają one być przyczyną frustracji i zmartwień, to ich zakup zupełnie mija się z celem.

taras

Z drugiej strony, dla niektórych samo dbanie o rośliny, podlewanie, obrywanie przekwitłych kwiatów, rozsadzanie, obserwowanie jak się rozwijają, może być relaksem samym w sobie, ale to zależy oczywiście od osoby, jej charakteru i zainteresowań. W ten sposób może się chociaż odrobinę spełnić osoba mieszkająca w bloku, a zawsze marząca o własnym ogródku, w którym będzie mogła pielęgnować rośliny.

Oczywiste jest, że balkon w naszym klimacie nie będzie nam służył przez cały rok za miejsce na relaks w takim samym stopniu. Zimą będziemy mogli korzystać z niego w sposób ograniczony, a doprowadzenie go wiosną do stanu użyteczności będzie koniecznością praktycznie co roku – każdej wiosny, ale korzyści z relaksu z pewnością są tego wysiłku warte.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStare meble
Następny artykułMeble wypoczynkowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here