Dodatki do żywności stanowią nieodłączną część produktów spożywczych. Dlatego warto wiedzieć, które z nich wpływają na nasz organizm negatywnie, a które są w pełni bezpieczne. Jaka w pożywieniu jest rola fosforanów?

Jakie konserwanty wyróżniamy?

Pod tym terminem znajdziemy związki chemiczne lub ich mieszaniny powodujące przedłużenie przydatności do spożycia. Konserwanty zapobiegają także rozwojowi bakterii, wirusów oraz grzybów. Obecność tych środków w żywności jest oznaczona na etykiecie symbolami od E200 do E299. Te, które są dopuszczone do artykułów spożywczych, muszą wykazywać się niezawodnym działaniem i skutecznie hamować wszelkie drobnoustroje. Konserwanty nie mogą wpływać negatywnie na sensoryczne cechy produktu, a także na zdrowie człowieka. Związki te możemy podzielić na naturalne oraz chemiczne. Pierwsze z nich to chociażby antyseptyki oraz antybiotyki. Hamują one procesy mikrobiologiczne i enzymatyczne. Do takich konserwantów zaliczamy chociażby przeciwutleniacze, witaminy i barwniki. Konserwanty naturalne natomiast są nam dobrze znane z kuchni. Zaliczamy bowiem do nich sól kuchenną, ocet, cukier, przyprawy, a nawet substancje wprowadzone do produktu wraz z dymem wędzarniczym.

Na jakie konserwanty warto zwrócić uwagę?

Spośród długiej listy tego rodzaju środków uwagę może przykuwać kwas skorbowy. Jest to organiczny związek chemiczny, który odpowiada za hamowanie rozwoju pleśni i drożdży. Dlatego też wykorzystuje się go do produkcji serów. Kwas askorbowy działa skuteczniej w obecności fosforanów, soli kuchennej i cukru. Nic więc dziwnego, że stosuje się go w lemoniadach i winie. Podczas produkcji serów, czekolad oraz produktów mrożonych jest natomiast potrzebny środek, który będzie utrzymywał wilgoć. Jednym z nich jest syrop maltitolowy. Właściwości bakteriobójcze i pleśniobójcze posiada z kolei dwutlenek siarki, który także jest wykorzystywany do produkcji win. Skuteczną ochronę przed grzybami i bakteriami zapewnia natomiast kwas mrówkowy. To naturalny konserwant, który oznaczany jest symbolem E236.

Fosforany spożywcze – jaka jest ich rola?

Kolejnymi substancjami, które wydłużają trwałość produktów spożywczych są fosforany spożywcze. Konserwanty te oznaczone są symbolami od E338 do E452. Fosforany spożywcze to osiem substancji, których stosowanie podczas produkcji wędlin pozwala uzyskać apetyczną barwę. Poprawiają też ich wygląd, dzięki czemu człowiek odbiera je jako bardziej atrakcyjne i smakowite. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Dodatki te zatrzymują także wodę podczas obróbki termicznej, co zwiększa wagę produktu. Fosforany spożywcze stosuje się także napojach gazowanych, owocach w żelu, czy dżemach. Znajdziemy je również w preparatach białkowych, odżywkach dietetycznych i płatkach śniadaniowych. Przykłady te pokazują, że fosforany spożywcze są obecne w bardzo wielu produktach. Dlatego miejmy pod kontrolą spożywaną przez ilość tego dodatku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here