Każdy, kto zamierza przygarnąć do swojego domu kota, zastanawia się często, co powinien wybrać dla tego zwierzęcia. Poza odpowiednim pożywieniem jest bowiem parę akcesoriów, które są obowiązkowe dla opiekuna tego zwierzęcia. Zobaczmy, które z nich należą do podstawowej wyprawki.

Kocie pożywienie

Kiedy w domu ma pojawić się zwierzę, każdy przyszły i odpowiedzialny właściciel czuje się podekscytowany, a jednocześnie chce przygotować się do tego jak najlepiej. Z tego względu wielu opiekunów postanawia dowiedzieć się czegoś o danym pupilu, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia.

Podstawową sprawą jest oczywiście pożywienie, które powinno dostarczać kotu wszystkich niezbędnych składników. Przy wyborze karmy dla tego zwierzęcia powinno się zwracać uwagę przede wszystkim na skład. Koty mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy i moczowy, dlatego jest to niezwykle ważne. Dzięki odpowiedniej karmie można bowiem zapewnić im długie i zdrowe życie, bez narażania na przykre dolegliwości ze strony któregoś z tych układów.

Koty to mięsożercy, a więc karma powinna składać się przede wszystkim z mięsa. Dodatkowo, powinna być również odpowiednio zbilansowana pod względem mikro- i makroelementów. W tym celu warto sięgnąć przede wszystkim po skład procentowy na etykiecie i porównać go z zaleceniami kocich dietetyków.

Warte zapamiętania jest, że małym kotom należy podawać jedynie mleko dla kociąt, a dorosłym nie powinno się go podawać wcale, zwłaszcza mleka krowiego.

Woda dla kota

Co więcej, warto również zwrócić uwagę na wilgotność karmy. Koty nie są gatunkiem rodzimym, a przywędrowały do nas z gorących, afrykańskich obszarów. Z tego względu nauczyły się pobierać wodę głównie z pokarmów, gdyż w innych miejscach była trudniej dostępna. Z tego względu wskazana jest przede wszystkim mokra karma dla domowych pupili, która pomoże im w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia ciała.

Nawodnienie kota może wspomóc także fontanna, w której woda jest filtrowana. Dzięki temu, że pozostaje w ciągłym obiegu, jest również natleniona i świeża, co sprawia, że mruczki piją z niej chętniej niż wodę ze zwykłej miski.

Kuwety

Równie ważnym elementem wyposażenia są kuwety dla kota. Powinny być usytuowane w miejscach bezpiecznych, cichych, spokojnych, a także z dala od misek z jedzeniem i wodą.

Warto wspomnieć przy tym, że istnieje zasada, iż kuwet powinno być tyle, ile mamy w domu kotów, plus jeszcze jedna dodatkowa. Czyli jeśli jesteśmy opiekunami jednego kota, to powinniśmy posiadać w mieszkaniu dwie kuwety. Dzięki temu unikniemy problemów behawioralnych, związanych z załatwianiem potrzeb w inne miejsca.

Dodatkowo kuwety powinny być wypełnione żwirkiem, przykładowo bentonitowym, by zwierzę mogło w nim zakopywać swoje odchody. Posiadanie dużej ilości kuwet nie zwalnia z obowiązku częstego sprzątania, gdyż koty to zwierzęta dbające o higienę, a nieposprzątana kuweta stanowić będzie dla nich duży dyskomfort.

Drapak

Kot powinien mieć również miejsce do drapania. Odpowiednio dobrany drapak należy ustawić w miejscu, z którego zwierzęciu będzie łatwiej obserwować całe pomieszczenie. Usytuowanie go jest istotną sprawą, bo od tego będzie zależało, czy zwierzę będzie chciało z niego korzystać.

Przedmiot ten jest niezwykle ważny, bo pozwala mruczkowi spełniać jego podstawowe potrzeby, związane z drapaniem i znaczeniem w ten sposób jego terenu. Dzięki drapakowi unikniemy również zadrapań na naszych ulubionych meblach czy dywanie. Jednocześnie będzie to miejsce, w którym twój kot będzie mógł odpocząć, pobawić się, a także zaznaczyć swój teren i obserwować domowników.

Przyjmując do domu kota, nie można pominąć także legowisk i kryjówek, które powinny stanowić dla zwierzęcia azyl. Przydadzą się w momencie, w który nie będzie chciało być zaczepiane przez domowników i ich gości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here