Zakup mieszkania zawsze jest początkiem wielkiej przygody. Kolejnym krokiem jest jego wyposażenie a następnym zakup mebli i sprzętów. Zdawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach mamy niemal nieograniczone możliwości znalezienia idealnych mebli i artykułów do domu.

Niestety, często jest to fikcja. W zalewie rozmaitych artykułów, ciężko jest rozdzielić rzeczy wartościowe od rzeczy złej jakości. Zdawać by się mogło, że wyznacznikiem powinna być cena przedmiotu, jednakże nie jest to takie oczywiste. Zdarzają się rzeczy złej jakości w nieproporcjonalnie wysokiej cenie, ale także i rzeczy dobrej jakości, w cenie zdawałoby się zbyt niskiej.

Reguła ta dotyczy także mebli drewnianych

Obecnie w Polsce i na świecie jest kilka wiodących firm, które wytyczają wnętrzarskie trendy. Wśród asortymentu popularnych sklepów z meblami i artykułami wyposażenia wnętrz, paradoksalnie trudno znaleźć rzeczy drewniane. Jeżeli nawet takie się pojawiają, ich cena wcale nie jest tak przystępna, jak kreują ją zespoły marketingowe tych sklepów. Większość produktów w ofercie to jednak meble z płyty wiórowej pokrytych okleiną imitującą drewno. Jeśli już pojawiają się jakieś całkowicie drewniane meble, to są to meble sosnowe.
Sosna uważana jest za najtańsze drewno do produkcji mebli. Cześć osób jej nie ceni, skarżąc się na jej miękkość, pospolitość, brak elegancji.

meble drewniane

Bez wątpienia jednak drewno sosnowe ma sporo plusów. Przyjrzyjmy się im. Po pierwsze meble sosnowe wyglądają dobrze pomalowane bejcą lub lakierem niemal na każdy kolor. Naturalna jasność sosny pozwala uzyskać intensywny odcień każdego koloru, który sobie zamarzymy. Pospolity materiał, z którego wykonane są meble sosnowe, sprawia że ich cena jest przystępna.

Gęstość drewna sprawia, że meble wykonane z sosny są lekkie. Można tworzyć z nich rozmaite konstrukcje: szafki, regały, szafy – gdyż łatwo łączy się poszczególne elementy. Jednak z tego samego powodu, meble sosnowe trzeba skręcać z dużą delikatnością, bo łatwo jest przekręcić śrubę. Po jakimś czasie intensywnie użytkowane meble sosnowe zaczynają się chwiać i konieczne jest ich dokręcanie.

Z drewna sosnowego często wykonuje się meble do pokoju dziecięcego. Blada naturalność sosny jest łagodna dla oka, doskonale harmonijna i uspokajająca. Jest także delikatna i łatwo poddaje się kolorowaniu na każdy kolor.

Także stoły wykonane z drewna sosnowego mają swój naturalny wdzięk. Jednakże problemem w użytkowaniu jest miękkość drewna – na blacie powstają wgniecenia i rysy, warto więc stosować ochraniające szkło na blat albo nakładki zapobiegające rysowaniu.
Półki wykonane z sosny, są chyba najpopularniejszym meblem jaki można zobaczyć w polskich domach. Mogą być długie pod sam sufit, albo przybierać kształt komody z szufladami.

Mimo swojej miękkości, drewno sosnowe jest jednak dosyć twarde by oprzeć się niszczącemu działaniu dziecięcych raczek. Warte rozważenia jest jednak posiadanie dziecięcego łóżka sosnowego. Dzieci mają tendencje do gryzienia przedmiotów, malowania po nich, uderzania w nie twardymi rzeczami – podobnie jest z łóżkiem sosnowym. O ile sosnowe łózko dla dorosłych może stać bez zadrapania i pełnić dzielnie swoją rolę, o tyle łóżko dziecięce może ulec znacznemu zniszczeniu podczas użytkowania.
Jakość mebli sosnowych w sklepach sieciowych, jest rzeczą dyskusyjną.

Można się zastanawiać czy meble sosnowe sprzedawane z sklepach sieciowych są wykonane z najwyższej jakości drewna. Wydaje się, że małe firmy stolarskie prowadzące sprzedaż stacjonarną lub internetową, za nieco wyższą cenę, sprzedają rzeczy znacznie wyższej jakości. Warto porównać ceny i wykonanie potrzebnych produktów nim zdecydujemy się na zakup. Ponadto warto zwrócić uwagę ma śruby, które zostały użyte w montowanym zestawie – czy śrubki zawierają podkładki lub jaka jest szerokość główki użytej śrubki. Prawidłowy montaż znacząco wpływa na trwałość mebla.

meble sosnowe

Meble sosnowe może wydają się skromne i proste, mają jednakże swój urok

O tym, że są doceniane, świadczy także ich niesłabnąca popularność. Zakup kompletu mebli sosnowych do biblioteki, sypialni czy pokoju dziecięcego nadaje wnętrzu skromny i praktyczny charakter. Sosna wygląda schludnie lub ekstrawagancko – w zależności od użytej bejcy.

Nie jest jednak tak przytłaczająca jak dąb, ani tak ekstrawagancka jak mahoń. Meble sosnowe są bardziej uniwersalne niż komplet z ratanu, pasują zarówno do małego mieszkania czy domku letniskowego, jak i do okazałej biblioteki. Ich uniwersalność jest ponadczasowa. Dodatkowo popularność mebli sosnowych sprawia, że łatwo dostać je także na rynku wtórnym, a zatem równie łatwo je sprzedać gdy przestaną być potrzebne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTanie meble
Następny artykułMeble kolonialne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here