Listwy oświetleniowe – gdzie znajdują zastosowanie?

0
1789

Chyba nie ma rodzaju oświetlenia, które miałoby tak wszechstronne zastosowanie, co listwy oświetleniowe. Potrafią wizualnie powiększyć pomieszczenie, sprawić, że sufit wydaje się być wyżej, a przede wszystkim dają równomierne, przyjemnie rozproszone światło. Podsuwamy kilka pomysłów na wykorzystanie tego rodzaju lamp.

Listwy oświetleniowe – rodzaje

Listwy oświetleniowe można podzielić na kilka podstawowych typów, przede wszystkim ze względu na sposób ich instalacji. Tym, co łączy wszystkie listwy jest podłużny kształt i wykorzystanie wielu punktów świetlnych. W zależności od wielkości tych punktów możemy rozróżnić spoty, listwy podtynkowe i taśmy LED.

Spoty to nic innego niż małe reflektorki umieszczone we wspólnej oprawie. Ze względu na dość industrialny charakter sprawdzą się przede wszystkim w nowoczesnym salonie lub kuchni. Zazwyczaj mają możliwość regulacji kierunku świecenia, a niektóre – stylizowane na oświetlenie sceniczne – nawet szerokości strumienia światła. Z tego powodu świetnie nadają się na oświetlenie pomocnicze lub by skierować uwagę na detal, który chcemy wyeksponować. Są także przydatne np. w kuchni jako punktowe światło doświetlające blat roboczy.

Listwy podtynkowe to coraz popularniejszy ostatnio sposób wprowadzania światła dekoracyjnego. Dają one raczej słabe, rozproszone światło, które trudno wykorzystać jako główne oświetlenie pokoju; mogą być jednak stosowane zarówno w celu zarysowania konturów pomieszczenia, jak i dla bezpieczeństwa użytkowników mieszkania w nocy; w połączeniu z czujnikami ruchu sprawdzają się jako światło rozjaśniające mieszkanie na tyle, by bezpiecznie pójść np. do łazienki, a z drugiej strony – eliminują konieczność włączania intensywnego światła, które mogłoby pobudzić pozostałych domowników.

Taśmy LED często wykorzystywane są zamiennie z listwami podtynkowymi, które również są zwykle wykonane w technologii LED. Różnica polega na sposobie montażu – taśmy często można nakleić bezpośrednio na powierzchnię taką jak ściana czy spód kuchennej półki.

Do jakich pomieszczeń pasują listwy oświetleniowe?

Listwy oświetleniowe mają z założenia nowoczesny charakter; są to małe punkty świetlne umieszczone blisko siebie, a często – bardzo blisko innych przedmiotów. Konstrukcja tradycyjnych lamp wymagała uwzględnienia przestrzeni wokół nich ze względów bezpieczeństwa, jednak przy okazji wytworzył się pewien kanon projektowania wnętrz i pasujących do nich lamp. W związku z tym listwy oświetleniowe najlepiej pasują do minimalistycznych pomieszczeń, w których wysoki priorytet ma wolna przestrzeń. Często zależy nam na przestronności tak urządzonego salonu czy kuchni; odpowiednio rozmieszczone listwy oświetleniowe są w stanie wizualnie powiększyć pomieszczenie, a przy tym – w wypadku ciągnących się wzdłuż sufitu czy podłogi listw podtynkowych – podkreślają nowoczesny charakter wnętrza.

Listwy oświetleniowe są też dobrym pomysłem w kuchni lub łazience – zapewniają równomierne światło, które może być użyteczne podczas codziennych czynności.

Jak zaaranżować listwy oświetleniowe?

Aranżacją listw oświetleniowych zajmują się projektanci wnętrz, ale można szukać inspiracji i rozplanować je samodzielnie. Najlepiej jest przejrzeć strony internetowe poświęcone urządzaniu wnętrz i oświetleniu oraz sklepy poświęcone lampom, np. https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/76-listwy. Dobrym pomysłem może być też zlecenie komuś wykonania trójwymiarowej wizualizacji komputerowej – dzięki temu możemy jeszcze przed realizacją pomysłu zobaczyć, czy efekt na pewno nam odpowiada.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here