Nadwzroczność, która nazywana jest także dalekowzrocznością lub hiperopią, to jedna z powszechnie diagnozowanych wad wzroku, która może pojawić się nawet u małych dzieci. W łatwy sposób skorygujemy ją odpowiednio dobranymi szkłami optycznymi w okularach lub soczewkami, np. marki Acuvue. Jednak istotne jest, aby dość szybko zauważyć objawy nadwzroczności, zwłaszcza u małych dzieci i skonsultować się z okulistą w sprawie dalszych działań. Niekorygowana wada nadwzroczności może prowadzić do zmęczenia, bólu oczu i głowy oraz niechęci u najmłodszych do podejmowania aktywności związanych z używaniem wzroku, jak czytanie, pisanie lub rysowanie.

Co powoduje występowanie wady nadwzroczności?

Nadwzroczność polega na trudnościach z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko osoby z tą wadą wzroku. Pojawia się ona często u małych dzieci, kiedy określa się ją jako nadwzroczność fizjologiczną. Ten rodzaj nadwzroczności ustępuje zazwyczaj samoczynnie, wraz z rozwojem gałki ocznej u dzieci. Jeśli jednak dostrzegamy niepokojące objawy u maluchów, które często mogą skutkować pojawieniem się lekkiego zezowania zbieżnego, warto skonsultować się z okulistą, który może zalecić działania przeciwdziałające zezowaniu. Nadwzroczność może również pojawić się u osób dorosłych lub starszych i jest efektem ubocznym osłabienia naczyń krwionośnych oka, co ma miejsce na przykład przy cukrzycy.

Przyczyną nadwzroczności jest niewłaściwa budowa gałki ocznej, która może być zbyt krótka – lub zbyt płaskiej rogówki. Powoduje to, że widziane obrazy nie powstają na siatkówce, jak w oku bez wady wzroku, ale poza nią. Osoby z tą wadą wzroku muszą więc mocno mrużyć oczy, a tym samym spinać mięśnie gałki ocznej, aby wyostrzyć sobie obraz. Niestety, z czasem i bez odpowiedniego korygowania tej wady wzroku może dochodzić do niewyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się zarówno blisko, jak i daleko – więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc

Jak koryguje się wadę nadwzroczności?

Skorygowanie nadwzroczności nie jest skomplikowane. Wystarczy wizyta u okulisty, który zbada wartość tej wady wzroku i dobierze odpowiednie szkła optyczne do okularów lub soczewki kontaktowe dla osób, które nie chcą zmieniać radykalnie swojego wyglądu lub aktywnego trybu życia. Soczewki kontaktowe dla osób z nadwzrocznością umieszcza się bezpośrednio na powierzchni oka, dzięki czemu są niewidoczne i zapewniają pełen obraz widzenia, łącznie z przedmiotami dostrzeganymi kątem oka. Można używać ich sporadycznie lub nosić codziennie, gwarantując sobie w ten sposób w pełni wyraźne postrzeganie świata dookoła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here