Jak działa przesyłka za pobraniem?

0
837

Większość przesyłek kurierskich realizowana jest w sposób przedpłacony. Nadawca płaci za usługę z góry przy jej zamówieniu. W przypadku zakupów w sklepie internetowym koszt wysyłki jest doliczany do kosztu towaru, a klient płaci za nie jednocześnie (chyba, że dostawa jest darmowa). Firmy kurierskie oferują także przesyłkę za pobraniem. Na czym polega ta forma realizacji usługi? Kiedy się na nią zdecydować? Jak zaoszczędzić na kosztach przesyłki za pobraniem?

Na czym polega przesyłka za pobraniem?

Pobranie to jeden z rodzajów przesyłki kurierskiej, w przypadku którego adresat paczki płaci za usługę dopiero po otrzymaniu towaru. Opłatę uiszcza się kurierowi w gotówce, chociaż obecnie coraz więcej przewoźników wyposaża swoich pracowników w terminale, które umożliwiają dokonanie płatności kartą.

W dobie wygodnych płatności mobilnych przesyłka za pobraniem może wydawać się rozwiązaniem nieco archaicznym, jednak pamiętajmy, że wciąż część Polaków nie korzysta z bankowości internetowej. Poza tym, istnieją sytuacje, w których przesyłka za pobraniem wydaje się bardzo rozsądną opcją.

Kiedy warto skorzystać z przesyłki za pobraniem?

Dawniej przesyłka za pobraniem bywała preferowana przez klientów sklepów internetowych ze względu na skrócony czas dostawy. Tradycyjne przelewy bankowe docierały do odbiorców dopiero następnego dnia roboczego, co opóźniało wysyłkę przynajmniej o jeden dzień. Dziś raczej nie stanowi to problemu – istnieje wiele form płatności mobilnych, dzięki którym środki natychmiast trafiają na konto sklepu internetowego, albo jego właściciel otrzymuje informację, że opłata została uiszczona. Kiedy w takim razie warto zdecydować się na przesyłkę za pobraniem?

Jedną z takich sytuacji jest korzystanie z nieznanego sklepu internetowego po raz pierwszy. Niekiedy warto pokierować się ograniczonym zaufaniem, że towar, za który zapłacimy z góry, rzeczywiście zostanie dostarczony. Przesyłka za pobraniem wyśmienicie sprawdzi się właśnie w takiej sytuacji.

Handel w sieci jest prowadzony nie tylko przez duże biznesy e-commerce. Obok niego funkcjonują także prywatni sprzedawcy, serwisy ogłoszeniowe, gdzie można znaleźć atrakcyjne produkty i przedmioty, jednak bariera geograficzna uniemożliwia ich oględziny na miejscu i odbiór osobisty. To kolejna sytuacja, w której przesyłka za pobraniem jest bardzo przydatną usługą, a wręcz dbając o swoje bezpieczeństwo finansowe należy z niej skorzystać.

Jednocześnie wybór przesyłki za pobraniem, niezależnie od firmy kurierskiej wiąże się z wyższymi kosztami. Różnica nie jest duża i zazwyczaj wynosi zaledwie kilka złotych, ale przy regularnych wysyłkach suma może robić różnicę.

Jak realizować przesyłki za pobraniem w niższej cenie?

Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na obniżenie ceny usług kurierskich, nie tylko jeśli chodzi o przesyłkę za pobraniem. Najlepszym spośród nich jest skorzystanie z brokera kurierskiego, na przykład Sendit.pl. W ten sposób w jednym miejscu można porównać usługi kilku wiodących przewodników, a także Poczty Polskiej oraz InPost. Po wyborze najtańszego rozwiązania, wystarczy zamówić kuriera i wydrukować list przewozowy. Klienci porównywarek kurierskich korzystają z rabatów, zwłaszcza kiedy dokonują zamówień regularnie.

Więcej przydatnych porad na temat usług kurierskich można znaleźć na stronie: https://www.sendit.pl/blog.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here