Radca prawny to osoba, która posiada potrzebne do wykonywania zawodu wykształcenie prawnicze, które uzyskuje się po pięcioletnich studiach zakończonych obroną pracy magisterskiej. Osoba taka musi również odbyć 3 letnią aplikację radcowską i zostać wpisana na oficjalną listę radców prawnych.

Jak zostać radcą prawnym?

Radca prawny może zdobyć prawo do wykonywania zawodu nie tylko poprzez zdanie aplikacji i egzaminów radcowskich. Każda z objętych dróg dostania się na radcę prawnego wiąże się z tym, że wiedza takich osób jest wielokrotnie weryfikowana. Jest to niezwykle ważne dla klientów, którzy chcą korzystać tylko z pomocy osób, które mają odpowiednie kompetencje. Dla ochrony interesów klientów korzystających z ich pomocy, każdy radca musi mieć ubezpieczenie OC. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie klientom jak najlepszego poziomu usług i ochrony interesów.

Co robi radca prawny?

Usługi świadczone przez radców polegają na tym, że pomagają klientom rozwiązać problem natury prawnej. Jest to przede wszystkim pomoc w sporządzaniu pism procesowych oraz udzielanie porad prawnych. Radcowie mogą również reprezentować interesy swoich klientów przed sądami, ponieważ mogą być pełnomocnikami procesowymi. Mogą mieć również umocowanie do reprezentacji interesów przed organami administracji publicznej. Ponadto są oni odpowiedzialni za formułowanie umów i opiniowania ich. Co ciekawe w związku ze zmianami, które wprowadził ustawodawca, radca prawny może także być obrońcą swoich klientów w postępowaniu karnym oraz karnoskarbowym.

Gdzie działa radca prawny?

Radca prawny musi prowadzić swoją praktykę we własnej kancelarii. Nie musi być to oczywiście kancelaria, tylko jednego radcy, ponieważ prawnicy ci mogą łączyć się w spółki cywilne lub inne spółki prawa handlowego takie jak spółka jawna, partnerska, komandytowa czy komandytowo-akcyjna. To, co wyróżnia radców prawnych od adwokatów, jest to, że ci pierwsi mogą być zatrudnieni w ramach umowy o pracę w instytucjach państwowych czy też prywatnych przedsiębiorstwach. Adwokaci mają ustawowy zakaz świadczenia usług na podstawie umów o pracę. Warto korzystać z usług radców prawnych, pracujących w renomowanych kancelariach, ponieważ gwarantuje to lepsze efekty.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here