Zapewnienie bezpieczeństwa podczas szaleństw dzieci jest o wiele trudniejsze, gdy w parze z wesołym szaleństwem idzie również woda. W basenie, który wstawiamy do ogrodu pociechy potrafią spędzić całe godziny, podczas których potrafią nie raz zapomnieć o otaczającej je rzeczywistości. Na co więc zwrócić szczególną uwagę gdy przeglądamy baseny dla dzieci i szykujemy się do zakupu jednego z nich?

Jakość basenu

Na co dzień staramy się by wszystko z czym mają kontakt dzieci było jak najwyższej jakości, więc czemu i podczas zakupu basenu mielibyśmy się kierować czym innym? Szczególnie ważne jest to w przypadku kiedy wybieramy baseny o bardziej fantazyjnych kształtach i z dodatkowymi drobnymi elementami. Większość dostępnych na rynku basenów dla dzieci ma stosowne certyfikaty potwierdzające ich jakość wykonania. Niemniej warto zapytać o nie podczas zakupów.

Małe dziecko – mały basen

Dobór rozmiaru basenu do wieku dziecka jest niezwykle ważne. Woda w basenie powinna maksymalnie dosięgać dziecku do pasa. Dzięki temu wystarczy, że będziemy w pobliżu. Wówczas nie musimy chodzić za dzieckiem niczym cień. Równie ważne jest pilnowanie by po zabawie dzieci nie próbowały wrócić do zabawy w wodzie bez naszej wiedzy.
Jeżeli chcemy korzystać z basenów głębszych to wówczas nie powinniśmy pozwalać przebywać dziecku bez nas w wodzie. Nie wystarczy wtedy sama nasza obecność obok. Biorąc pod uwagę to, że woda taka jest często poddawana chemicznemu oczyszczaniu nawet lekkie podtopienie może skutkować min. obrzękiem płuc u dziecka.

Higiena wody

Korzystanie z basenu wiąże się z bezpośrednim kontaktem z wodą nie tylko skóry dziecka. Podczas hałaśliwego pluskania część wody bez wątpienia dostanie się również do ust czy nosa. W związku z tym warto zadbać by woda była jak najczystsza. W małych basenach nie ma większego problemu by codziennie je opróżniać po zabawie, ale spuszczanie wody dzień po dniu z basenów, o objętości wieluset litrów byłoby co najmniej uciążliwe. Wówczas warto rozważyć filtrowanie oraz chlorowanie. W przypadku najmłodszych dzieci musimy być podczas chlorowania bardziej uważni niż zawsze. Dla dzieci pływające tabletki chloru bywają czymś nowym i bardzo ciekawym, a spożycie tabletek chloru bądź bezpośredni kontakt z oczami stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Warto więc poddawać wodę w basenie czyszczeniu jedynie wówczas kiedy mamy pewność, że dzieci znajdują się poza basenem.

Nawet najlepsza zabawa kiedyś się kończy

Podczas dobrej zabawy dzieci mogą nie zwracać na uwagę na to, że jest im zbyt zimno. W związku z tym powinniśmy dobierać długość zabawy względem temperatury wody w basenie. Kiedy tylko zauważymy choć odrobinę sine usta u pociechy to jasny sygnał, że bezwzględnie należy je czym prędzej wysuszyć i ubrać.

Należy wziąć pod uwagę to, że nie jesteśmy pilnować nieprzerwanie dziecka 24h/dobę. Szczególnie u starszych dzieci bardzo ważne będzie tłumaczenie co wolno, a czego nie wolno robić w basenie i dlaczego. Uświadomienie o tym dziecka na wczesnym etapie pozwoli nam ominąć wystąpieniu sytuacji, gdzie niezbędna będzie nasza interwencja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here