Nasze społeczeństwo nie dzieli się jedynie na ludzi, którzy są zadowoleni ze swojej wagi i sylwetki oraz na tych, którzy chcą schudnąć. Ciężko w to uwierzyć, ale jest jeszcze jedna grupa, a należą do niej osoby, które pragną przytyć. Takie osoby nazywane są ektomorfikami. Najczęściej zadawanym przez nich pytaniem jest, jak przytyć?

Ekomorfik – kto to i czym się charakteryzuje?

Ektomorfik to osoba odznaczająca się specyficznymi cechami budowy ciała. Jego twarz jest smukła, ma delikatne kości i bardzo subtelne rysy twarzy. Charakteryzuje go długa i smukła szyja oraz słabo zbudowane obojczyki. Posiada słabo umięśnione wąskie plecy i wystające łopatki. Jego klatka piersiowa jest raczej spłaszczona, dominuje nad lekko wklęsłym brzuchem. Wąskie, kościste i spiczaste barki często są wysunięte ku przodowi, a kończyny górne nie są zbyt dobrze umięśnione. U rąk ma długie, smukłe i kościste palce. Jego talia jest wąska i słabo umięśniona, a pośladki szczupłe, płaskie. Nogi są bardzo długie względem tułowia, a stopy smukłe. Ponadto ektomorficy mają bardzo szybką przemianę materii, przez co palą więcej kalorii, a ich organizm nie może niczego zmagazynować.

Zasady diety dla ektomorfika

Kiedy ektomorfik chce przytyć, musi ściśle trzymać się zasad przedstawionych poniżej:

– musi jeść więcej niż dotychczas, a najlepiej dodać ok. 500 kcal do swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego,

– koniecznie powinien ograniczyć spożywanie białka. Białko daje uczucie sytości na długo i sprawia, że czas trawienia jest większy, niż po zjedzeniu innych składników odżywczych. Do strawienia białka organizm zużywa bardzo dużo energii, dlatego nie tędy droga. Ektomorfik musi dostarczać codziennie 1,5 g białka na 1 kg swojej masy ciała, ale nie więcej.

– musi dostarczać dużo większą ilość węglowodanów i tłuszczy – to one dostarczają duże ilości energii, której nie oprze się organizm ektomorfika. Jeśli taka osoba chce przytyć, musi zwiększyć ilość węglowodanów w swojej diecie o 50-55% a tłuszczy 30-35% dziennej dawki.

– nie może rezygnować z deserów. Desery charakteryzują się tym, że w małej objętości posiłku znajduje się dużo kalorii. Nie można całej diety opierać na słodkich produktach, jednak warto raz lud 2 razy dziennie skusić się na coś słodkiego, co urozmaici dietę i zaowocuje przyrostem upragnionej wagi. Najlepszym wyborem są drożdżówki lub rogaliki upieczone z wykorzystaniem mąki pszennej.

– powinien rozważyć zastosowanie płynnej odżywki typu gainer. Jest to dodatkowy zastrzyk kalorii, który nie obciąża układu trawiennego, a więc nie potrzebuje zbyt dużej ilości energii do jej strawienia. Najlepiej odżywkę stosować po treningu, ale można skusić się na nią podczas stosowania konwencjonalnej diety.

– musi urozmaicać dietę, czyli nie tylko jeść dużo i często, ale również smacznie i różnorodnie.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla zapracowanego i zabieganego ektomorfika, który nie ma czasu co rusz przygotowywać sobie nowych posiłków, będzie dieta pudełkowa z dowozem. Porównywarka cateringów dietly.pl pomoże w wyborze najlepszej diety wysokokalorycznej, którą bez problemu dostarczy catering dietetyczny Sosnowiec pod konkretny adres.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here