Toniemy w odpadach, a związki chemiczne, których używamy, mają coraz większy wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na styl życia generujący mniej śmieci, a przy tym starają się używać produktów jak najmniej przetworzonych i chemicznych. Zasady te możesz zastosować również w codziennym sprzątaniu.
Jakie środki stosować, aby sprzątać EKO?
To, czego używasz do sprzątania domu ma ogromny wpływ nie tylko na środowisko, ale też na Ciebie i Twoich bliskich. Dlatego, jeżeli nie masz możliwości lub czasu wyrabiać własnych, kupuj środki czyszczące kierując się informacjami o ich składzie, umieszczonymi na etykietach. Substancje, których nie zawierają eko produkty, a których lepiej się wystrzegać to:
- syntetyczne konserwanty oraz środki zapachowe – mogą powodować alergie,
- fosforany – niszczą naturalną barierę ochronną skóry,
- wybielacze optyczne – bardzo długo utrzymują się na powierzchni skóry,
- surowce petrochemiczne – są to pochodne ropy naftowej, dlatego powinieneś ich unikać.
Jakich produktów używać do sprzątania?
Kolejnym, równie ważnym, elementem ekosprzątania jest wyposażenie się w wysokiej jakości sprzęt, który będzie służył Ci przez długie lata. Wymieniając parę razy w roku taniego mopa, wyrzucasz do śmieci dużo więcej zużytego plastiku, który często nie nadaje się do całkowitego recyklingu. Dobrej jakości akcesoria do sprzątania proponuje sklep https://www.leifheitsklep.pl/. Warto zapłacić więcej, żeby mieć pewność, że dany produkt nie tylko będzie spełniał swoją funkcję, ale też będzie służył Ci przez lata. Jakie cechy powinny mieć wybierane akcesoria?
- Powinny być trwałe – czyli wykonane z dobrej jakości tworzywa, które pozwoli Ci na używanie produktu przez dłuższy czas.
- W miarę możliwości staraj się używać akcesoriów wykonanych z naturalnych materiałów lub takich, które łatwo poddać recyklingowi.
- Używaj produktów wielorazowych – lepiej zakupić dobrą i chłonną myjkę lub ścierkę, niż generować ogromne ilości odpadów z np. papieru.
Czy warto sprzątać EKO? Oczywiście. Ma to wpływ nie tylko na środowisko i klimat, ale również na Ciebie oraz Twoje najbliższe otoczenie. Pamiętaj, że nawet najmniejsza zmiana prowadzi do polepszenia warunków Twojego życia.