Kto decyduje o tym, jakie normy spełnia konkretna śruba? Są to różnego rodzaju jednostki, działające zarówno w konkretnych krajach, jak i w sposób bardziej globalny.

O jakich normach mówimy w przypadku wspomnianych tu śrub? I na czym polega tzw. konwersja norm? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Czytaj dalej!

Normy dotyczące śrub – jakie są ich rodzaje?

W przypadku śrub, ale też nie tylko, bo dotyczy to także wielu innych elementów złącznych, mówimy o trzech głównych rodzajach norm. Są „ukryte” pod literowymi oznaczeniami DIN, PN oraz ISO. Zacznijmy od wyjaśnienia tych skrótów…

DIN odnosi się do norm ustalonych przez Deutsches Institut für Normung, czyli Niemiecki Instytut Normalizacyjny. PN nawiązuje do jej polskiego odpowiednika – to norma, którą przyjął PKN, czyli Polski Komitet Normalizacyjny. Z kolei ISO (chyba najbardziej znany skrót, bo bardzo często pojawiający się na wielu produktach, nie tylko na elementach złącznych) odnosi się do normy stosowanej przez International Organization for Standardization, czyli Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej.

Im więcej norm spełnia dany produkt, tym lepiej. Z jednej strony to bardziej szczegółowa informacja o jego specyfikacji technicznej, a z drugiej… zdecydowanie łatwiej jest go znaleźć. Pomaga w tym wspomniana już tzw. konwersja norm.

Przeczytaj także: https://www.developersi.pl/jakie-sruby-ze-stali-nierdzewnych-sa-najczesciej-stosowane/

Konwersja norm w przypadku śrub – jak to wygląda na konkretnych przykładach?

Na czym owa konwersja polega w praktyce? Otóż jedna śruba może spełniać różne normy. Jeśli nie potrafimy jej odnaleźć pod jednym oznaczeniem, to można skorzystać z przekształcenia jednej normy w drugą i w ten sposób łatwiej natrafić na potrzebny produkt.

Przejdźmy do konkretnych przykładów. Załóżmy, że fachowiec, który planuje wykonanie remontu, zleca zakup śruby zamkowej z łbem grzybkowym z podsadzeniem. Informuje, że jej polskie oznaczenie to „PN 82406”. Co zrobić, jeśli na sklepowych półkach takiego napisu nie widać? Przede wszystkim nie poddawać się! Z tabeli konwersji wynika bowiem, że chodzi o śrubę, która spełnia też normę niemiecką (można ją odnaleźć pod hasłem „DIN 603”), a także normę międzynarodową (wystarczy odszukać śrubę „ISO 8677”).

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – śruby od Stalmut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here