Wielu rodzicom może się wydawać, że kiedy dziecko osiąga już 14 kg, muszą się spieszyć z wyborem fotelika dla kolejnej kategorii wagowej. Jednak tak naprawdę można jeszcze trochę odwlec w czasie ten moment. Dlaczego? Odpowiadamy w artykule!

Jak działa fotelik samochodowy 15-36 kg?

Foteliki samochodowe z przedziału 15-36 kg różnią się od tych z innych kategorii tym, że dziecko jest już przypinane w nich przy pomocy pasa samochodowego (gwoli ścisłości jest to ten klasyczny używany przez dorosłych) — nie ma już w nim wewnętrznych pasów pięciopunkowych, które trzymają dziecko. Fotelik 15-36 kg ma sprawić, by pas samochodowy miał odpowiednie ułożenie, zarówno na biodrach, jak i na ramieniu dziecka. Dzięki tym fotelikom samochodowym (https://babyhit.pl/pol_m_Foteliki-samochodowe_Foteliki-samochodowe-15-36-kg-173.html) starsze maluchy i młodzi uczniowie siedzą wyżej, dzięki czemu pasy układają się odpowiednio i mają dodatkową ochronę boczną w razie wypadku.

Niestety często oznaczenia wagowe mają się nijak do wzrostu i wieku dziecka, ponieważ dla niektórych młodszych dzieci niż cztery lata, osiągnięcie wagi 15 kg nie jest problemem. W takim przypadku należy pamiętać, że pasy samochodowe nie są projektowane z myślą o małych dzieciach, tylko o ludziach dorosłych. Jednak nie chodzi tutaj tylko o różnice we wzroście (bo również trafiają się wysokie dzieci), ale najważniejsze różnice są w budowie ciała — dzieci różnią się od dorosłych wielkością i masą głowy w stosunku do reszty ciała (głowa jest jednak większa i cięższa, występuje konieczność dodatkowej ochrony), kształtem i budową kręgów i kości (nie wszystkie kości są jeszcze dobrze wykształcone, bądź całkowicie skostniałe), czy rozwojem mięśni i ścięgien.

W trakcie ewentualnego wypadku samochodowego dziecko, które miało 15 kg, jednak było w wieku poniżej 4 lub więcej lat i było przypięte pasami w foteliku samochodowym kategorii 15-36 kg, niemalże ze stuprocentowym prawdopodobieństwem wślizgnie się pod pas, który zamiast na biodrach wyląduje na jego brzuchu (w niektórych przypadkach pas cały czas był w nieprawidłowej pozycji). Taka sytuacja oznacza poważny uraz narządów wewnętrznych.

Podsumowanie

Foteliki samochodowe to temat, o którym rodzice często nie myślą. Z myślą o bezpieczeństwie malucha, warto przesadzić je do większego fotelilka jak najpóźniej. Tutaj bardzo dobry wybór może być dokonany przez roztrzepanych rodziców, którzy nie zawsze pamiętają, kiedy wymienić fotelik samochodowy. Oczywiście jednak wszystko z umiarem i bez przesady! Najlepiej byłoby, gdyby dzieci były przesadzane do fotelików z tej grupy wagowej najwcześniej około 4 roku życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here