Kratka trawnikowa to rozwiązanie niezwykle estetyczne oraz ekologiczne. Ponadto ma ona bardzo dużo zastosowań. Zatem koniecznie musimy wiedzieć, czym konkretnie są kratki trawnikowe, jakie mamy ich rodzaje oraz jakie właściwie jest ich zastosowanie.

Czym są kratki trawnikowe?

Kratka trawnikowa to po prostu wielokomorowy szkielet, który sprawia, że komory mogą być wypełnione danym podłożem. Jeżeli kratka zostanie wypełniona drobnymi kamykami czy też ziemią, to wówczas bez problemu jest w stanie wytrzymać nacisk samochodu ciężarowego. Zazwyczaj kratki trawnikowe zrobione są z wytrzymałego, ale jednocześnie elastycznego tworzywa sztucznego. Szczególnie popularnym rozwiązaniem jest wysiewanie w nich trawy czy też innych roślin, ale dobrym wypełnieniem będzie również grys, żwir, kruszywo, trociny czy też rozdrobniona kora. Bardzo często kratki stosowane są do wzmacniania oraz wyrównywania powierzchni trawników, lokalnych dróg czy też parkingów.

Kratka trawnikowa – jakie są rodzaje?

Obecnie producenci oferują nam różnego rodzaju modele ekokratek trawnikowych. Mają one otwory okrągłe, kwadratowe czy też heksagonalne. Jak już wspomniano powyżej, kratka trawnikowa może być zrobiona z różnych tworzyw sztucznych, które wyróżniają się twardością oraz odpornością na różne uszkodzenia. W tych mocniejszych kratkach ścianki są znacznie grubsze. Zdecydowanie najczęściej możemy spotkać się z ekokratkami uniwersalnymi do trawy. Znajdziemy również takie, które mogą zostać wypełnione kruszywem, takim jak żwir, grys czy też drobne kamienie. Dla częstego i ciężkiego ruchu dobre na pewno okażą się kratki drogowe, które mają wzmocnione ścianki o grubości 5 mm.

Zastosowanie kratek trawnikowych

Panele trawnikowe są niezwykłe wytrzymałe, gdyż są w stanie wytrzymać obciążenie do 350 ton na metr kwadratowy. Dzięki temu doskonale sprawdzą się one na powierzchniach parkingowych, na podjazdach, ale dobrze posłużą również do wzmacniania nasypów oraz skarp. Bardzo dobrze będą spełniały swoją funkcję wykorzystywane jako wybieg dla koni, psów w schroniskach czy też zwierząt w ogrodzie zoologicznym. Ze względu na ich niezliczone zalety, wykorzystywane są także podczas budowy obiektów sportowych. Gwarantują one idealnie równią nawierzchnię, która może przypominać dywan perski. Kratką trawnikową utwardza się nawierzchnie pól golfowych, strzelnice, boiska oraz skarpy dookoła nich. Ich niezliczone atuty sprawiają, że coraz częściej wykorzystywane są w zagospodarowaniu ogrodów oraz przestrzeni zielonych w mieście.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here