Jest jedna rzecz, z którą musi zmierzyć się każdy przedsiębiorca – rozliczanie PIT. Jest to sprawa niejednemu spędzająca sen z powiek, bo rozliczenie zeznań podatkowych to wcale nie jest taka prosta sprawa, błąd może nas wiele kosztować.

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych, w którym osoba musi rozliczyć się z własnych przychodów. Jest to podatek bezpośredni. Podatnik na podstawie swojego dochodu wylicza podatek, jaki musi odprowadzić w skali roku do urzędu skarbowego. Podatek zależy od dochodu i jest obliczane przez odpowiednią stawkę procentową, w zależności też od rodzaju opodatkowania. Rozliczenie następuje na początku nowego roku za poprzedni. Rozliczać PIT musi każdy obywatel pracujący w tym kraju. Pracownicy zazwyczaj nie muszą sami martwić się o PIT, ponieważ rozliczaniem go zajmują się odpowiednie działy w ich zakładach pracy, jednak każdy właściciel firmy musi albo robić to sam, albo oddawać ten obowiązek odpowiednim osobom lub biurom rachunkowym, by mieć pewność, że wszystko jest należycie przypilnowane.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz swoją działalność, tym bardziej jeśli zatrudniasz pracowników, musisz wiedzieć jak rozliczyć PIT w 2019 roku, znać zmiany PIT 2019 oraz wiedzieć, jakie są metody rozliczania i terminy PIT na ten rok. Jest to ważne, by móc spokojnie prowadzić działalność i nie narazić ani siebie, ani swoich pracowników na problemy z urzędem skarbowym.

PIT rozlicza się na odpowiedniej deklaracji podatkowej, którą należy złożyć we właściwym terminie. Możesz zlecić wykonanie obliczeń do biura rachunkowego, jednak może cię to trochę kosztować. Jeśli chcesz uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych, możesz policzyć PIT sam, szczególnie że obecnie istnieją w Internecie specjalne strony pokazujące jak to zrobić oraz aplikacje w telefonie, za pomocą których wyliczysz Twój e-PIT. Jeśli robisz to sam pamiętaj też o wyborze formy rozliczenia podatkowego, bowiem możesz rozliczyć się np. ze współmałżonkiem. Pamiętaj o tym, że pod uwagę przy obliczaniu PIT należy wciąć oprócz dochodów i przychodów też kwotę wolną oraz ulgi i odliczenia przysługujące w danym roku podatkowym.

Na przestrzeni lat sposoby rozliczenia PIT czy stawki procentowe mogą ulegać zmianie, dlatego jeśli zamierzasz sam się tym zająć, musisz najpierw zobaczyć czy są zmiany PIT w 2019 roku. Jest to istotne, jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych błędów oraz stresu.

Podsumowując, sprawy związane z PIT nie muszą być straszne – wystarczy być uważnym, znać metody rozliczania i terminy PIT w 2019, by wszystko było jak należy i zgodnie z prawem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here