Euro palety to najpopularniejsze narzędzie wykorzystywane w logistyce. Trudno sobie wyobrazić współczesny transport i spedycję bez ich istnienia. Warto przyjrzeć się standardom, do których musi się dostosować każdy producent palet.

Czym są euro palety?

Euro palety jest to najpopularniejszy typ palet, stosowany w Unii Europejskiej. Ich wymiary są standaryzowane, dzięki czemu możliwa jest wymiana ładunków prowadzona na skalę globalną. Transportowanie palet euro, to zadanie, z którym poradzi sobie prawie każdy wózek widłowy, dzięki któremu przenoszenie towarów na paletach jest niezwykle proste.

Palety euro znane są także pod nazwą palety blokowej, palety czterowejściowej i palety otwartej. Konstrukcja palety w standardzie europejskim to nic innego, jak drewniane bloki, na brzegach i w środku połączone za pomocą desek. Paleta powinna składać się dokładnie z 11 desek, 9 wsporników a także 78 gwoździ. Wejście z dwóch stron palet euro jest w pełni otwarte, a z dwóch kolejnych jest możliwe częściowo, pomiędzy deskami. Łącznie każdy producent palet przewiduje 4 wejścia dla wózków widłowych.

Parametry techniczne palety euro

Już z definicji palety euro wynika, iż jest ona standaryzowana. Oznacza to, że jej wymiary są uniwersalne dla wszystkich tego typu palet i wynoszą odpowiednio 1200 x 800 x 144 mm. 1200 mm to długość euro palety, 800 mm wynosi jej szerokość, zaś grubość 144 mm.

Kolejnym parametrem, który definiuje palety w standardzie europejskim jest jej nośność. Producent palet musi zagwarantować nośność maksymalną, przy spiętrzeniu palet do 4000 kg, nośność przy dowolnie rozłożonym towarze wynoszącą 1000 kg, oraz nośność 1500 kg, w przypadku równomiernie rozłożonego na palecie ładunku.

Ponadto warto wiedzieć, iż nie bez znaczenia pozostaje wysokość ładunku umieszczonego na paletach euro. Wynosi ona (wraz z paletą) 970 mm. Wyjątek stanowi wysokość dozwolona dla ładunków objętościowych, sięga ona maksymalnie do 1800 mm. Co więcej, ładunek na palecie euro nie powinien przekraczać wymiarów 840 x 1240 mm.

Dokładnie sprecyzowane parametry euro palet pełnią bardzo ważną rolę podczas transportu i magazynowania. w globalnym świecie znacznie ułatwiają wymianę towarów pomiędzy poszczególnymi krajami. Natomiast ich konstrukcja sprawia, że są łatwe w obsłudze i co najważniejsze, bezpieczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here