Endometrioza to podstępna, przewlekła choroba. Boryka się z nią około 10 % kobiet. Jednak świadomość społeczna na jej temat nadal jest zdecydowanie zbyt mała. Niestety mimo ciągłego rozwoju medycyny naukowcom do tej pory nie udało się znaleźć dokładnej przyczyny tego schorzenia.

Endometrium leczenie i diagnostyka

Zdiagnozowanie endometriozy jest dość trudne. Pacjentki bardzo często ignorują niepokojące objawy i zbyt późno zgłaszają się do lekarza. Niestety wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że w czasie menstruacji musi wszystko boleć… To nie jest oczywiście prawda. Bardzo silne bóle miesiączkowe często mylone są właśnie z objawami endometriozy. Zdarza się też, że sami lekarze bagatelizują dolegliwości pań.

Sama diagnostyka nie jest zazwyczaj zbyt skomplikowana. Opiera się przede wszystkim na badaniu ginekologicznym, wywiadu z pacjentką oraz badaniu za pomocą aparatu USG. Jeśli przypadek jest bardziej skomplikowany ginekolog może zalecić rozszerzenie diagnostyki na przykład o rezonans magnetyczny. Potem przychodzi czas na leczenie endometriozy.

Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę internetową endometrium leczenie czy też endometrioza leczenie możemy łatwo się dowiedzieć, że możliwości leczenia są dość ograniczone mimo nieustannego rozwoju medycyny…

Do wyboru mamy leczenie farmakologiczne, które opiera się na terapii hormonalnej. Leczenie chirurgiczne. Rodzaj operacji uzależniony jest od stanu zdrowia pacjentki. Może być ono zachowawcze bądź zdecydowanie bardziej radykalne. Istnieje jeszcze terapia skojarzona. Opiera się ona na dwóch wcześniejszych metodach leczenia. O wyborze metody leczenia decyduje specjalista po konsultacjach z pacjentką.

Szczególnie istotne są plany chorej dotyczące macierzyństwa. Stosowana terapia hormonalna uniemożliwia zajście w ciążę.

Endometrioza leczenie za pomocą diety

Warto też zwrócić uwagę na to co jemy. Odpowiednio skomponowana dieta może wspomóc leczenie endometriozy. Postawmy na produkty, które zawierają w sobie antyoksydanty. Te substancje poprawiają naszą odporność, pomagają też zachować równowagę hormonalną. Antyoksydanty znajdziemy przede wszystkim w warzywach i owocach. W codziennym jadłospisie powinno się też pojawić pełnoziarniste pieczywo, kasze, brązowy ryż, ryby oraz orzechy włoskie. Postarajmy się maksymalnie ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, kawy, mocnej herbaty, a także alkoholu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here