Budowa domu to ogromna inwestycja i wielkie wydarzenie. Cały proces sporo kosztuje – nie chodzi tu jednak tylko o sprawy finansowe, ale także o zaangażowanie we wszelkie formalności. Dużym wyzwaniem jest także decyzja związana z tym, jak tego typu budynek ma wyglądać.

Przyszli właściciele przeglądają mnóstwo projektów, by zainspirować się i znaleźć coś właściwego dla siebie. Często dylemat dotyczy tego, czy ma to być dom jednopoziomowy czy piętrowy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto zatem przyjrzeć się bliżej pierwszej z opcji, która cieszy się z wielu powodów sporym zainteresowaniem.

Pierwszym czynnikiem, który często decyduje o tym, by postawić dom jednopoziomowy, są wydatki. Parterowa wersja budynku jest zazwyczaj znacznie tańsza, a nietrudno domyśleć się, że i tak inwestycja pochłonie wiele oszczędności lub wymagać będzie zaciągnięcia kredytu. Chcąc postawić dom w niższej cenie, wiele osób wybiera właśnie jedną kondygnację, by w ten sposób sporo zaoszczędzić. Minusem jest tu większa powierzchnia dachu, ale poza tym wszystko pozostałe jest znacznie mniej skomplikowane. Ściany nie są tak bardzo obciążane, przez co mają niższe wymagania.

Nie trzeba też wstawiać tak wielu okien ani robić stropu nad pierwszym poziomem

dom jednopoziomowy

Bez wątpienia dom jednopoziomowy wymaga mniej pracy na etapie budowy. Dzięki temu całość przebiega szybciej, a właściciele mają szansę wcześniejszego zamieszkania w takim budynku. Na pewno jednak warto zadbać o bardzo dokładne wykończenie. Dom jednopoziomowy powinien być dopracowany po każdym względem, ponieważ wszystko znajduje się tu na parterze. Brak innych poziomów sprawia, że każde niedociągnięcie wizualne będzie bardziej zauważalne.

Druga kwestia to wygoda. O ile budynek piętrowy może prezentować się okazale i mieć więcej miejsca, to dom jednopoziomowy jest po prostu wygodny i często bardziej przytulny. Brak pięter wiąże się z lepszą integracją i komunikacją domowników, częstszym ich kontaktem ze sobą, a także szybszym dotarciem w poszczególne miejsca domu. Nie trzeba schodzić i wchodzić po schodach, chcąc np. pójść na podwórko czy zajrzeć do gotującego się w kuchni obiadu. Rozwiązanie takie jest bardzo komfortowe również w przypadku osób mających problemy z poruszaniem.

Mowa tu nie tylko o osobach starszych, ale także niepełnosprawnych czy po prostu niemowlętach. Brak konieczności wnoszenia i znoszenia malucha z góry na dół bywa dużym ułatwieniem. Dom jednopoziomowy jest także wygodny, gdy posiada się nieco starsze dzieci. Rodzice, przebywający np. w salonie na dole, mają możliwość większej kontroli kilkuletniej latorośli, gdy ta bawi się w swoim pokoju znajdującym się na tym samym poziomie. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo maluchów i spokój rodziców.

Następna sprawa dotyczy wyglądu

Choć nie da się ukryć, że znacznie więcej jest dziś budynków piętrowych, to dom jednopoziomowy może zachwycić oryginalnym wyglądem. Zaprojektowany w nowoczesnym stylu, często wyróżnia się na tyle innych. Jeśli całość położona jest na ładnej działce z pięknie zaaranżowanym ogrodem, efekt może być piorunujący. Zielona trawa, rośliny czy meble na takim terenie to doskonałe uzupełnienie budynku. Warto dodać, że dom jednopoziomowy umożliwia szybsze dotarcie i kontakt ze wszystkim, co znajduje się na zewnątrz.

dom

Działą to też w drugą stronę, zatem niektórzy są zdania, że jedna kondygnacja sprzyja włamaniom. Trzeba jednak zauważyć, ze dziś możliwości zabezpieczenia budynku przez dostaniem się obcej osoby są na tyle duże, że nie ma się czego obawiać. Alarmy, monitoringi czy rolety antywłamaniowe są bardzo powszechną sprawą w każdym domu jednorodzinnym, bez względu na ilość kondygnacji.

Dom jednopoziomowy to na pewno ciekawe rozwiązanie, które warto brać pod uwagę podczas planowania budowy. Budynek taki może być świetnym azylem i miejscem, w którym każdy domownik będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią działkę oraz projekt. Pomimo jednej kondygnacji całość można zaaranżować w taki sposób, że każdy członek nawet wieloosobowej rodziny będzie miał zapewniony spokój i prywatność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMieszkania w niemczech
Następny artykułDom na wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here