Czym jest lampa HPS i jaki efekt może zagwarantować?

0
1321

Jednym z czynników wpływających na wzrost i rozwój roślin jest światło. Bez niego żadna uprawa nie może się udać. A ponieważ pogoda w naszym kraju bywa kapryśna i nie zawsze gwarantuje odpowiednie nasłonecznienie, hodowcy decydują się  na stosowanie lampy HPS. Można jej używać przy uprawach ogrodowych, szklarnianych i prowadzonych w boxach. Jeśli rośliny uprawiane są w pomieszczeniach, obecność lampy staje się nieodzowna.

Lampy HPS do uprawy roślin, czyli sodowe lampy wyładowcze należą do najpopularniejszych rodzajów oświetlenia w hodowlach roślinnych. Inaczej określa się je jako wysokoprężne lampy sodowe. Ich działanie polega na przepuszczaniu prądu elektrycznego przez komory wypełnione gazem. To powoduje rozgrzanie jarznika sodowego w żarówce i wywołuje świecenie. Kolor emitowanego światła jest bardzo zbliżony do światła naturalnego i doskonale sprawdza się w uprawie. To wpływa na ogromną popularność lamp HPS wśród hodowców warzyw i owoców, którym zdarza się nazywać je tradycyjnym źródłem światła.

Jakie jest zastosowanie lamp HPS?

W uprawie roślin lampy HPS zapewniają odpowiednią ilość światła do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dlatego dla ogrodników stają się nieocenione zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy naturalnego światła jest zdecydowanie mniej niż latem. To natomiast – jak wiadomo – jest roślinom niezbędne do przeprowadzenia procesu fotosyntezy (odżywianie roślin). Dlatego sodowe lampy wysokoprężne, które potrafią stworzyć optymalne warunki dla roślin, stały się popularne wśród ogrodników uprawiających owoce, warzywa, zioła oraz kwiaty. Doskonale sprawdzają się do upraw całorocznych w specjalnie przygotowanych do tego celu growboxach. Wybierane są zarówno przez  profesjonalistów, jak i amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą całoroczną. Rozpiętość mocy dostępnych na rynku żarówek HPS jest bardzo szeroka i wynosi od 70 do 1000 W. Żarówki o dużej mocy umożliwiają oświetlenie dużej powierzchni uprawy, co pozwala na ograniczenie ich ilości.

Jakie są rodzaje lamp HPS?

Lampy HPS emitują optymalne dla roślin spektrum barwy światła, w którym zminimalizowane zostało światło niebieskie i zmaksymalizowane światło czerwone. Takie oświetlenie gwarantuje doskonałe wyniki w okresie kwitnienia roślin. Widmo światła w czerwonym kolorze stymuluje rośliny do kwitnienia i owocowania, dlatego jest najlepsze dla tej fazy ich rozwoju. Na rynku dostępne są też lampy Dual przeznaczone do stosowania w całym cyklu życia rośliny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here