Wycieczka na Litwę – co warto zobaczyć

0
1705

Litwa jest niewielkim państwem położonym nad Morzem Bałtyckim, które z racji naszej wspólnej historii jest bardzo interesujące dla Polaków. Możemy tu zwiedzić zarówno ciekawe miasta, zobaczyć wspaniałe krajobrazowo tereny nadmorskie, jak również odpocząć i podbudować zdrowie w uzdrowiskach.

Wilno

Jest obecną stolicą Litwy, ale po raz pierwszy książę Giedymin ustanowił tu stolicę w roku 1323. Dlatego znajdziemy tu  zabytki z różnych okresów począwszy od budowli gotyckich czyli Baszty Giedymina, kościoła Bernardynów czy św. Anny. Zabytki renesansowe to odrestaurowany Zamek Dolny,

w którym swoją siedzibę mieli Wielcy Książęta Litewscy. Z okresu baroku wspaniałym zabytkiem jest Uniwersytet Wileński, Cerkiew Trójcy Świętej i klasztor Bazylianów, Monaster Zesłania Ducha Świętego czy Kaplica Św. Kazimierza w katedrze. Bardzo często zwiedzanie wileńskiego starego miasta, które  jest na liście światowego dziedzictwa Unesco rozpoczyna się od Ostrej Bramy, pozostałości gotyckich murów obronnych z dobudowaną klasycystyczną kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej z cudownym obrazem.

Wycieczka na Litwę, a szczególnie zwiedzanie Wilna nie może się obejść bez zajrzenia do Muzeum Adama Mickiewicza w zaułku Bernardyńskim. Odwiedzając cmentarz na Rossie natkniemy się na groby sławnych ludzi, Litwinów i Polaków, np. grób rodziny Piłsudskich z sercem marszałka.

Coraz ciekawszym miejscem staje się dzielnica Zarzecze, dzielnica artystów, wielu imprez kulturalnych, knajpek i restauracji.

Kowno

Kowno, drugie co do wielkości miasto Litwy to głównie przemysł,  ale i tu odnajdziemy wiele ciekawych budowli jak choćby częściowo odrestaurowany zamek

z okresu średniowiecza, gotyckie kamienice, w tym dom Perkuna – stary kantor handlowy, czy ratusz na starym mieście zwany „białym łabędziem”

Kłajpeda

Nasza wycieczka na Litwę z Wilna przez Kowno może prowadzić nas dalej do Kłajpedy i pięknych bałtyckich widoków. Kłajpeda to port nad Bałtykiem

a właściwie nad Zatoką Kurońska skąd już niedaleko do Mierzei Kurońskiej, która również jest na liście światowego dziedzictwa Unesco. O panującym tam świetnym, zdrowym klimacie świadczą niedaleko położone miejscowości uzdrowiskowe czyli Nerynga i Połąga. Nerynga umiejscowiona na mierzei to wiele kilometrów lasów i piaszczystych wydm, Połąga to chętnie odwiedzany kurort ze źródłami mineralnymi, bulwarami i szerokimi plażami.

Druskienniki

A skoro jesteśmy przy litewskich uzdrowiskach warto wspomnieć i o tym mieście położonym niedaleko granicy polskiej i białoruskiej, w którym znajdziemy bogatą ofertę źródeł mineralnych i borowin.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here