Analiza techniczna jest nieodłącznym elementem inwestowania na giełdzie forex. Według wielu inwestorów, dokładne poznanie założeń tej dziedziny powinno stanowić pierwszy krok każdego początkującego tradera. Co jednak stanowi o tym, że jest to tak potrzebna umiejętność? Czy analiza techniczna zawsze będzie skuteczna?

Czym jest analiza techniczna?

Analizą techniczną nazywamy szereg działań mającą na celu wskazanie nam opłacalności danej inwestycji na podstawie wykresu. Aby określić opłacalność, używa się cen par walutowych, linii trendu, linii oporu, linii wsparcia oraz innych wskaźników technicznych. 

Za sprawą analizy technicznej staramy się określić, jakie są prawdopodobne zmiany w cenie pary walutowej. Na podstawie historycznych czynników, staramy się wybrać inwestycję, która przyniesie nam jak największy zysk, przy jak najmniejszym nakładzie ryzyka.

Kluczowym pojęciem przy analizie technicznej są trendy, czyli kierunek, w którym podąża cena danej pary walutowej. Trendy dzielimy ze względu na ich długość na:

  • trend długoterminowy 
  • trend średnioterminowy 
  • trend krótkookresowy 

Co należy wiedzieć przed przystąpieniem do analizy technicznej?

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek próby analizowania par walutowych należy zrozumieć podstawowe założenia. Jednym z nieodłącznych praw ekonomii jest zasada popytu oraz podaży. Inwestorzy korzystający prawidłowo z analizy technicznej mogą oszacować prawdopodobny scenariusz i na jego podstawie dokonać decyzji. Dzięki wyznaczaniu linii trendu przewiduje się nie tylko kierunek ceny, ale również wielkość prawdopodobnej zmiany kursów. 

Istnieje szereg narzędzi, które mogą być stosowane podczas analizy technicznej. Większość z nich jest już automatycznie zaaplikowana do platform umożliwiających śledzenie kursów par walutowych takich jak TradingView, dostępnych w podstawowej wersji za darmo. Analizy możemy od razu przetestować na platformach umożliwiających handel walutami, dzięki czemu od razu będziemy mieć widoczny efekt naszej pracy. Na początek jednak nie powinniśmy skupiać się na ilości zaaplikowanych narzędzi i technik a na podstawach naszej analizy.

Analiza techniczna jest skuteczna, gdy:

  • Zmiany popytu i podaży mają realne odzwierciedlenie na wykresie.
  • Ceny par walutowych powinny utrzymywać swój kierunek trendu oraz procesy te powinny być powtarzalne.

Analiza techniczna będzie nieskuteczna, jeżeli powyższe warunki nie będą spełnione. Taka sytuacja jest możliwa w przypadku, gdy zmiany cen wynikają z niespodziewanych wydarzeń w światowej gospodarce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here