Ciąża to piękny stan, który określany jest stanem błogosławionym. Nie dla wszyskich jest on prosty, a przy samej końcówce praktycznie każda kobieta musi przejść przez wiele trudności. Na ten wyjątkowy czas powinno się dobrze przygotować, ale co ważne, powinno się przygotować na niego również swojego pracodawce. Co musimy wiedzieć o urlopie macierzyńskim? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: http://kobietawe-biznesie.pl/urlop-macierzynski-wszystko-co-musisz-o-nim-wiedziec/ 

Prawa i obowiązki – urlop macierzyński 

Będąc w ciąży pamiętaj o tym, że nie masz obowiązku chodzenia do pracy. Jest to szczególnie istotne dla przyszłych matek, które czują się nie najlepiej już od pierwszych tygodni ciąży. W takim stanie mamy prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego, który przysługuje nam na zasadach Kodeksu pracy. Istotne jest, żeby wykorzystać go możliwie w takiej sytuacji, kiedy wykonujemy obowiązki zawodowe w oparciu o umowę o pracę. 

Inne formy zatrudnienia nie mają zagwarantowanych ułatwień związanych z okresem ciąży. Pracodawca może jednak umieścić ustalenie dotyczące postępowania w przypadku takiego okresu na umowie zlecenie lub umowę o dzieło. Nie ma jednak regulacji ustawowych, które warunkują takie zapisy. Jest to kwestia indywidualna każdego pracodawcy. 

Jak długi jest urlop macierzyński? 

Długość urlopu macierzyńskiego postawiono różnie w zależności od okoliczności. Chodzi tutaj o kryterium, którym jest ilość urodzonych dzieci. Czy na urodzinach jednego potomka taki czas wynosi 20 tygodni. Według kodeksu pracy, możliwe jest wykorzystanie urlopu macierzyńskiego maksymalnie sześć tygodni przed porodem. Wykorzystanie go w takiej formie jest obowiązkowe, ale nie musi być w całości użyte przez matkę. Przewiduje się możliwość skorzystania z takiego urlopu przez ojca dziecka. 

Macierzyństwo, a ubezpieczenie? 

Posiadając ubezpieczenie społeczne jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji. Czas ciąży, w którym nie świadczy ma obowiązków zawodowych to czas, w którym jesteśmy upoważnione do zasiłku, który wypłacany jest przez ZUS. Obejmuje także kobiety, które pracują na umowie zlecenie lub te, które prowadzą własną działalność gospodarczą. 

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/dodatki-pozaplacowe-co-musisz-o-nich-wiedziec/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here