Jesień życia to czas, gdy zaczynają pojawiać się różne sprawiające dyskomfort dolegliwości. Jedną z nich jest nietrzymanie moczu, które dotyka statystycznie aż kilkadziesiąt procent osób w podeszłym wieku – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Związane jest to z naturalnymi procesami starzenia się organizmu, może też być konsekwencją niektórych zabiegów chirurgicznych. Jak radzić sobie z tą przypadłością i jakie środki higieniczne na nietrzymanie moczu stosować? Podpowiadamy.

Przyczyny nietrzymania moczu w podeszłym wieku

Wraz z upływem lat w naturalny sposób słabnie siła mięśniowa, o ile regularnie nie wykonujemy ćwiczeń wzmacniających mięśnie. Dotyczy to także mięśni Kegla, które są odpowiedzialne za prawidłowe trzymanie moczu. Kiedy mięśnie dna miednicy słabną, pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli mimowolne jego popuszczanie w sytuacjach takich jak śmianie się, kasłanie czy kichanie, a także podczas wysiłku fizycznego. Wysiłkowe nietrzymanie moczu w przypadku pań może też być konsekwencją ciąż i porodów.

Naglące nietrzymanie moczu, czyli parcie na pęcherz powodujące potrzebę natychmiastowej wizyty w toalecie, jest z kolei najczęściej spowodowane stanami zapalnymi dróg moczowych. Może też być związane z nadreaktywnością pęcherza moczowego.

Wielu seniorów boryka się też z mieszaną postacią nietrzymania moczu – czyli zarówno wysiłkowym, jak i naglącym nietrzymaniem moczu. Jednym z rozwiązań pozwalających na względnie normalne funkcjonowanie są wówczas środki higieniczne na nietrzymanie moczu, na przykład pieluchomajtki dla seniora.

Pieluchomajtki dla seniora – jak dobrać właściwe?

Pieluchomajtki to artykuł higieniczny przeznaczony dla osób ze średnim nasileniem nietrzymania moczu. Mają wygodne rzepy ułatwiające zakładanie i zdejmowanie oraz specjalny pas podtrzymujący je na miejscu podczas chodzenia. Mogą być stosowane zarówno na dzień, jak i na noc. Pieluchomajtki dla seniora powinny być przede wszystkim wygodne i zapewniać mu pełny komfort. Warto wybrać produkt dobrej jakości, na przykład pieluchomajtki TENA, które skutecznie zapobiegają przeciekaniu i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu oraz przez długi czas utrzymują wilgoć z dala od skóry. Należy też wiedzieć, że pieluchomajtki mają różne rozmiary. Ten właściwy dobieramy tak jak w przypadku zakupu bielizny, kierując się obwodem pasa i bioder. To ważne, ponieważ niewłaściwie dobrane pod względem rozmiaru pieluchomajtki nie spełnią swojego zadania – mocz może wyciekać, będą też sprawiały dyskomfort, uciskając brzuch i pachwiny lub przesuwając się.

Pieluchomajtki dla seniora – czy możliwa jest refundacja na NFZ?

Tak, środki higieniczne na nietrzymanie moczu można refundować w ramach NFZ i jest to dość proste. Wystarczy poprosić lekarza pierwszego kontaktu o wystawienie wniosku o refundację. Receptę można zrealizować w dowolnie wybranej aptece. Warto przy tym wiedzieć, że refundowane są także produkty renomowanych marek, takie jak pieluchomajtki i inne środki higieniczne TENA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here