W Rzeczypospolitej Polsce zasady posiadania broni palnej są dość dobrze określone, choć wiele osób kwestionuje zbyt rygorystyczną ich wykładnię. Rzeczywiście ilość tego typu sprzętu w rękach cywilnych jest na terenie kraju nieporównywalnie mniejsza niż na terenach ościennych. Ogranicza to znacząco potencjał obronny Polski, znacząco wpływa też na podejście do niej społeczeństwa i kulturę obycia z tego typu przedmiotami. Argumenty zarówno zwolenników jak i przeciwników posiadania łatwiejszego dostępu ścierają się ze sobą, tymczasem sprawa pozostaje w martwym punkcie. Cóż więc robić, by posiadać broń bez licencji? Zakupić egzemplarz broni czarnoprochowej.

Stare, a działa. Pukawki z dzikiego zachodu

Posiadanie tego typu broni nie wymaga żadnego zezwolenia, a zakupu czarnego prochu może dokonać każdy posiadacz repliki czy oryginału broni sprzed 1885 roku. Tak więc posiadanie jej i użytkowanie jest uproszczone do granic możliwości. Jest to świetna gratka dla miłośników strzelectwa, przy okazji łatwość nabycia często przyciąga do niej początkujących adeptów sztuki siania ołowiem. W Polsce kupno broni czarnoprochowej jest coraz bardziej popularne, mimo ewidentnej problematyki, jaką na samym początku może sprawiać jej obsługa. Nie jest ona bowiem przystosowana do nowoczesnych naboi scalonych i samo załadowanie jest procesem kilkustopniowym. Mimo to idzie go opanować bardzo szybko, a ilość instruktorów pośród pracowników sklepów i strzelnic jest bardzo wysoka. Niemniej koszta zakupu należy przez to pomnożyć o kilka niezbędnych akcesoriów, takich jak sam proch i specjalna praska do ładowania magazynków. Poza tym broń czarnoprochową polecić można każdej osobie, chcącej posiadać tego typu sprzęt. Niektóry razić może kwestia braku pozwolenia na nią i ewentualne carne scenariusze, które rodzi wyobraźnia. Należy to jednak włożyć raczej między bajki. Strach przed masowym zakupem broni jest projekcją lęków części społeczeństwa oraz stereotypów narosłych wokół samych Polaków pośród pewnych kręgów. Poza tym broń czarnoprochowa nadal pozostaje relatywnie kosztowna w zakupie, co odstrasza potencjalnych mniej rozsądnych nabywców.

Broń czarnoprochowa, warto!

Istotnie, warto. Jest to bowiem doskonałe narzędzie do krzewienia kultury użytkowania broni palnej i przełamywania narosłych wokół niej stereotypów. Jako, że wszystkie egzemplarze są doskonałymi replikami historycznych konstrukcji, posiadają również swego rodzaju wartość historyczną. Dlatego niezwykle warto się nią zainteresować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here