Uważa się, że styl kolonialny we wnętrzu jest domeną ludzi, którzy kochają podróże, egzotykę i lubią umieszczać wokół siebie przeróżne oryginalne meble czy przedmioty. Pomieszczenia mają specyficzny wygląd, poszczególne elementy wyposażenia zachęcają do tego, by bliżej im się przyjrzeć. Niekiedy całość mieszkania lub chociaż niektóre pokoje przypominają wnętrza muzealne. Nie oznacza to, że styl kolonialny jest nieprzyjemny w codziennym użytku i wymusza ostrożne traktowanie dekoracji.

Można przecież poprzestać jedynie na wybranych elementach w tym stylu. Można nabyć meble kolonialne i podkreślić ich egzotyczną urodę kilkoma wysmakowanymi dodatkami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by miłośnicy tego stylu próbowali samodzielnie osiągnąć zadowalającą ich estetykę wnętrza. Inną możliwością jest zwrócenie się do profesjonalistów od aranżacji, którzy na pewno będą mieli oryginalny pomysł na uzyskanie oczekiwanych efektów.

Styl kolonialny nie jest uznawany za nowoczesny, ale nie jest też żadną hybrydą tradycji ze swobodnymi eksperymentami. Najłatwiej można określić go połączeniem wielu egzotycznych wzorców w jeden – niekiedy dominują tu konkretne trendy, innym razem ciężko wyłonić wiodący (ale w sumie po co to robić, skoro całość wygląda świetnie). Dzisiejsza moda wnętrzarska umożliwia swobodne żonglowanie motywami, naturalnie na tyle, by końcowy efekt nie przypominał nagromadzenia losowych elementów. Niezbędna jest duża ostrożność i trzeba wykazać się dobrym smakiem.

styl kolonialny

Jednym z najłatwiejszych sposobów na „oswojenie” i wdrożenie stylu kolonialnego do swojego mieszkania jest wykorzystanie jego najbardziej znaczących elementów, czyli materiałów. We wnętrzach jest na to bardzo dużo miejsca, chodzi na przykład o pokrycie ścian, podłogi, nabycie mebli z wybranego gatunku drewna, dopieszczenie efektu dodatkami takimi jak maty czy rolety w oknach.

Bardzo dobrze wygląda delikatny wpływ stylu kolonialnego na aranżację pomieszczeń w mieszkaniu. Jeśli ktoś nie czuje przekonania do atrakcyjności tego stylu lub nie chce od razu modyfikować wystroju całego wnętrza, może spróbować na przykład urządzić tak salon. Na początku nie trzeba wiele. Jeden lub dwa meble, które będą od razu rzucać się w oczy lub kilka widocznych dekoracyjnych dodatków znakomicie odegrają swoją rolę.

Wizyta w takim salonie jest dla gości czymś przyjemnym i być może inspirującym. Jeśli dla właścicieli wybór stylu kolonialnego wiąże się w jakikolwiek sposób z ich hobby, przy okazji takiej wizyty można porozmawiać na ciekawe tematy, wymienić się doświadczeniami i pokazać wartościowe pamiątki.

Jeśli ktoś preferuje utrzymanie całego mieszkania w podobnym stylu, może zacząć już od przedpokoju. Elementy z egzotycznego drewna, połączenie kontrastowych barw i włączenie roślin od razu kojarzących się z konkretnym miejscem na świecie będą wywoływać intensywny efekt zaciekawienia. W pomieszczeniu tak małym jak przedpokój każdy element działa o wiele silniej, dlatego każdy oryginalny dodatek – jakaś autentyczna pamiątka czy też rzecz stylizowana na wybraną kulturę od razu rzuci się w oczy. Warto dobrać do tego meble indyjskie czy afrykańskie, postawić wyłącznie na egzotyczne materiały wykończeniowe, naturalne włókna i czasem prymitywne metody wykonania użytkowanych rzeczy.

salon

Poza salonem i przedpokojem, elementy stylu kolonialnego mogą doskonale sprawdzić się w kuchni lub w łazience. Meble kolonialne są przeważnie jasne lub bardzo ciemne. Można poprzestać na jednej barwie lub interesująco je wymieszać. Podłoga przeważnie jest jasna – biała – ale modne jest wykorzystanie kontrastu, czyli na przykład biało-czarnej mozaiki lub szachownicy. Biel i czerń można połączyć również przy okazji kupowania mebli.

Ponieważ żadne wnętrze nie może prezentować się pięknie bez dodatków, należy postawić na takie, które są nie tylko ładne, ale i funkcjonalne. Specjaliści od stylu kolonialnego polecają czerpać inspiracje z bogatej kultury indyjskiej czy afrykańskiej. Nie należy również zapominać o roślinach. Trzeba wybrać takie, które kojarzą się egzotycznie, ale będą doskonale radziły sobie w polskich warunkach klimatycznych. Mogą to być na przykład różne cytrusy lub mini palmy. Trzeba je pielęgnować tak, by zachowywały piękny wygląd – zapewnić im ocienione lub wręcz przeciwnie, słoneczne miejsce i odpowiedni poziom wilgoci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMeble sosnowe
Następny artykułStare meble

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here