Moda się zmienia, ale na przestrzeni lat prędzej czy później zawsze wraca – człowiek nie jest w stanie cały czas wymyślać nowych rozwiązań, dlatego inspiruje się tym, co zostało już utworzone i na tej podstawie kreuje nowe trendy. Ta zasada tyczy się praktycznie każdej dziedziny. Odgrywa ważną rolę m.in. w architekturze wnętrz, w której pewne style funkcjonują już od wielu lat i nie zapowiada się na to, by miało się to zmienić.

Jedną z dłużej utrzymujących się na rynku koncepcji jest industrializm, którego początki rozpoczęły się już pod koniec XX wieku. A choć od tego czasu minęło już trochę lat, meble industrialne nieprzerwanie cieszą się niemalże taką samą popularnością jak dawniej, a można by było nawet powiedzieć, że to teraz nastał ich czas i teraz królują one na salonach, zwalczając kult nowoczesnych brył i modernistycznych rozwiązań.

Styl industrialny wykształcił się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych

To właśnie w tym kraju mniej więcej w XX wieku rozpoczęła się istna rewolucja przemysłowa. Przyniosła wiele negatywnych skutków. Doprowadziła do totalnej dewastacji kraju, w którym doszło do likwidacji największych magazynów, fabryk i innych ośrodków przemysłowych. Budynki pustoszały, jednakże zwykli ludzie, a przede wszystkim artyści, bardzo szybko dostrzegli w nich sporty potencjał. Zapragnęli wykorzystać je dla własnych korzyści – chodzili po tych opuszczonych budowlach, wynajdując w nich coraz ciekawsze skarby i okazy.

praca przy kanapie

Niektórzy nawet w nich mieszkali i to zupełnie za darmo, jednakże wykorzystywanie zasobów pofabrycznych budynków polegało głównie na wynajdywaniu w nich różnych użytecznych przedmiotów. Najważniejsze były oczywiście meble industrialne. W tamtych czasach sklepy nie były bowiem aż tak dobrze zaopatrzone jak dziś, a ludziom najzwyczajniej w świecie brakowało pieniędzy, dlatego gdy mogli wziąć coś za darmo, od razu to robili.

Wydobywali pofabryczne szafy, komody, stoły, krzesła, a czasem nawet i łóżka, przenosząc je następnie do swoich własnych domów i mieszkań. W taki właśnie sposób wykształcił się nowy nurt w architekturze wnętrz, czyli modny teraz styl industrialny.

Industrialna stylistyka łączy w sobie wiele elementów – praktyczność i wysoką funkcjonalność wyrobów, designerstwo pofabrycznych rozwiązań oraz niebagatelną użytkowość. Mimo iż niektórym może kojarzyć się na pierwszy rzut oka z czymś starym, poniszczonym i mocno trzymającym się starodawnych czasów, to jednak jej design został ostatnio odświeżony i spokojnie można by było powiedzieć, że jest on coraz bardziej nowoczesny.

Wystarczy spojrzeć na tworzone dziś meble industrialne

W żadnym wypadku nie są to stare wyroby. Nikt nie wynosi ich już z pofabrycznych ośrodków przemysłowych – nie tylko produkuje się je od nowa, ale też projektuje je się z zupełnie nowych szablonów. Uwspółcześniona wersja industrialnych wyrobów świetnie wpisuje się w nowoczesne klimaty wnętrz. Nieraz stanowi ich wyraziste uzupełnienie, ponieważ efektownie kontrastuje z minimalistycznymi ścianami pomalowanymi na biało, czarnymi lub ciemnobrązowymi dodatkami oraz pustością wnętrz, które aż proszą się o udekorowanie.

meble do jadalni

Aby wprowadzić ducha stylu industrialnego do swojego domu lub mieszkania, należy najpierw dowiedzieć się, czym właściwie charakteryzują się te całe meble industrialne. Co takiego je wyróżnia? Czy rzeczywiście mają starodawny wygląd? Otóż tak naprawdę styl industrialny łączy w sobie przeróżne, zupełnie odmienne elementy, wśród których znajduje się miejsce i dla metalowych kloszy lamp, i dla specjalnie przecieranych blatów stołów, i dla prostych drewnianych krzesełek.

Bez dwóch zdań każdy z tych elementów potrafi totalnie odmienić wizerunek aranżacji. A niestety zwykle ludzie idą na łatwiznę. Nie chcą kombinować z domowymi wnętrzami – wolą stosować „gotowe’ rozwiązania, przez co aranżacje przypominają swoje kalki. Warto z nimi czasem chociaż trochę pokombinować. Wprowadzić do nich przynajmniej jeden mebel w stylu industrialnym, który nada aranżacji efektownej wyrazistości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMeble designerskie
Następny artykułPolskie meble

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here