W odniesieniu do osób zmagających się z alkoholizmem czasem używa się stwierdzenia, że ktoś „wszył sobie Esperal”. Lek ten stosuje się dopiero w skrajnych przypadkach. Zabieg jego implantacji jest dość kontrowersyjnym elementem terapii behawioralnej i krąży o nim wiele mitów. Wyjaśniamy na czym dokładnie polega i jakie daje efekty!

Co to jest Esperal?

Esperal to dawna nazwa leku stosowanego w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Współczesna wersja tego środka to Disulfiram WZF. Podstawową właściwością preparatu jest hamowanie dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku tego procesu aldehyd octowy jest rozkładany do kwasu octowego, co wspomaga metabolizm alkoholu. Przerwanie tej reakcji daje wyjątkowo przykre skutki uboczne.

Osoba z disfulfiramem w organizmie po spożyciu alkoholu odczuje m.in. silny ból głowy, uderzenia gorąca, nudności czy wymioty. W przypadku przyjęcia dużej dawki może dojść do zaburzeń rytmu serca, a nawet śmierci. Więcej informacji na temat działania tego środka znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/blog/jak-wyglada-zabieg-wszycia-esperalu/.

Wszycie Esperalu – jak wygląda zabieg?

Wszycie Esperalu, czyli Disulfiramu WZF, polega na umieszczeniu pod skórą odpowiedniej liczby niewielkich tabletek. W tym celu lekarz wykonuje małe nacięcie, na które później zakłada się kilka szwów. Lek aplikuje się pod łopatką lub na pośladku. Po wygojeniu może zostać niewielka blizna, ale da się zmniejszyć jej widoczność dzięki specjalnym zabiegom. O tym, jak znaleźć idealną klinikę medycyny estetycznej przeczytasz na stronie: https://www.zdronet.pl/o-czym-pamietac,-wybierajac-klinike-medycyny-estetycznej,2468,news.html.

Lek powoli uwalnia się do krwioobiegu i utrzymuje się w nim przez kilka miesięcy. Pacjent zostaje poinformowany o ryzyku związanym z przyjmowaniem alkoholu. W ramach tej terapii osoba uzależniona traci jakąkolwiek przyjemność z jego spożywania, a do tego boi się ewentualnych konsekwencji. W ten sposób jest fizycznie zmuszona do przerwania nałogu.

Zalecenia po zabiegu wszycia Esperalu

Wszycie Esperalu jest prostym zabiegiem, ale po jego wykonaniu pacjent powinien bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Przede wszystkim musi unikać alkoholu. Po ok. 8 miesiącach powinien zaaplikować nową dawkę. Leczenie z wykorzystaniem Disulfiramu jest jednak dobrowolne – nie można nikogo do niego zmusić. Osoba uzależniona powinna także zostać skierowana na terapię oraz zajęcia grupowe, by osiągnąć najlepsze efekty. Aby uwolnić się uzależnienia nie wystarczy odciąć chorego od szkodliwej substancji – należy odkryć przyczynę nałogu i zapewnić wsparcie.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here