Spierzchnięte lub popękane usta są problemem nie tylko estetycznym. To też dyskomfort oraz ryzyko, że drobne rany na ustach będą bardziej podatne na działanie drobnoustrojów i innych niekorzystnych czynników. Pękanie ust to kłopot pojawiający się zazwyczaj niezależnie od warunków atmosferycznych. Wiele kobiet i spora rzesza mężczyzn utyskuje na spierzchnięte usta zarówno podczas mroźnej zimy, jak również gorącego lata. Także wiosna czy jesień są czasem, kiedy usta narażone są na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Jakie są najczęstsze problemy

Popękane usta to często spotykana dolegliwość. Ponadto podobnie kłopotliwe są usta wysuszone lub spierzchnięte. Dyskomfort objawia się także pod postacią popękanych kącików warg, przypominających drobne, szczypiące rany.

Główne przyczyny

Usta należą do części ciała, które są niedostatecznie lub w ogóle niechronione przed czynnikami atmosferycznymi. Najgroźniejsze wydaje się być suche powietrze – latem i zimą. W gorące dni negatywnie na kondycję ust wpływają między innymi promienie UV. Warto się przed nimi zabezpieczyć, wybierając dobrą pomadkę ochronną, której recepturę wzbogacono o filtry UVA/UVB oraz o naturalny olejek roślinny. Pomadka nawilżająca Oeparol Sunnyday z olejkiem z wiesiołka dobrze zabezpieczy nie tylko latem, ale też podczas mroźnych miesięcy. Trzeba dodać, że przy mroźnej, zimowej pogodzie słońce świeci z dużą intensywnością, co może negatywnie wpływać na wargi (także na oczy). Poznaj pomadkę Sunnyday na https://oeparol.pl/produkt-sunnyday/.

Poza czynnikami atmosferycznymi za popękane bądź spierzchnięte usta odpowiada niedobór witamin. Równie groźne jest odwodnienie, podobnie jak szeroko rozumiana niedbałość o należytą higienę ust i twarzy.

Domowe sposoby na pielęgnację ust

Spośród domowych sposobów na walkę z popękanymi czy spierzchniętymi ustami na uwagę zasługuje kilka z nich. Pierwszym są okłady z wysokiej jakości olejku roślinnego – migdałowy, lniany, wiesiołkowy, kokosowy – każdy zda egzamin, szczególnie jeżeli pozyskiwany był na zimno. Tłoczenie olejów w niskich temperaturach to jedyny sposób pozwalający zachować w nim wysoki poziom witamin i kwasów tłuszczowych z grupy omega, które wspomagają regenerację ust. Także oliwę z pierwszego tłoczenia można polecić. Miód – to nie tylko słodycz, ale też sposób na walkę z wysuszoną skórą ust. Należy posmarować nim wargi i nie zlizywać przez kilka minut. Owszem, trudno się powstrzymać, ale warto spróbować!

Ochrona ust na co dzień

O ile latem można używać pomadki ochronnej z dużą zawartością wody – jest ona skutecznym nośnikiem czynnych substancji i zarazem nawilża, to zimą należy wybrać tę z dużą zawartością olejku. Pomadka nawilżająca Oeparol Sunnyday z filtrem SPF25 zda egzamin i zimą, i latem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here