Mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego są najbardziej wrażliwe na ryzyko rozwijania się w nich niebezpiecznych bakterii. Właśnie dlatego ten rodzaj produktów wymaga specjalnego traktowania oraz przechowywania. Jak należy obchodzić się z mięsem?

Rozmrażanie w lodówce

Gdy rozmrażasz mięso nie zostawiaj je na kuchennym blacie. Temperatura pokojowa to idealne warunki dla bakterii. Nawet kilka godzin może wystarczyć, aby w mięsie pojawiła się wystarczająca ilość bakterii, która może być przyczyną choroby. Zasada ta w szczególności dotyczy ryb. Do rozmrażania mięsa najlepiej nadaje się lodówka. Oczywiście będzie wymagać to więcej czasu, dlatego przygotowując mięso do posiłku, proces rozmrażania najlepiej zacząć rano lub w nocy poprzedzającej dzień gotowania. Pamiętaj, aby dobrze zabezpieczyć mięso przed wyciekaniem płynów.

Odpowiednie przechowywanie

Ważne jest, aby zakupione mięso trafiło do Twoje lodówki najszybciej jak jest to możliwe. Postaraj się nie przekroczyć zalecanych dwóch godzin. W czasie lata, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni Celsjusza, skróć ten czas o połowę. Podczas pakowania mięsa do lodówki warto użyć papieru pergaminowego. Dzięki niemu mięso dłużej zachowa swoją jakość i świeżość oraz jego aromat nie wpłynie na smak i zapach innych produktów, które są z nim przechowywane. Gdy mrozisz mięso, wsadź je do zamrażalki w oryginalnym opakowaniu lub użyj plastikowej folii śniadaniowej. Jeśli używasz torebek, warto usunąć z nich nadmiar powietrza.

Mycie mięsa nie jest koniecznością

Wbrew powszechnej opinii, nie trzeba myć mięsa przed jego przygotowywaniem. Co więcej, praktyka ta powoduje, że bakterie znajdujące się na jego powierzchni w wyniku rozprysku wody dostaną się do zlewu i na blat, gdzie będą mogły dalej się rozmnażać. Poddawanie mięsa obróbce termicznej zapewnia wystarczającą ochronę przed patogenami, dlatego mycie go w wodzie wydaje się tu bezcelowe.

Nie krój mięsa i warzyw na tej samej desce

W surowym mięsie mogą pojawić się szkodliwe bakterie, które łatwo mogłyby zostać przeniesione z jednej powierzchni na inną. Dlatego jeśli przygotowujesz posiłek z mięsa i warzyw, krój oba składniki na oddzielnych deskach lub odwracaj ją na drugą stronę. Pamiętaj, że deska oraz każdy inny przedmiot, który miał kontakt z surowym mięsem musi być dokładnie umyty i wysuszony. Pamiętaj także o umyciu rąk, również po gotowaniu.

Odpowiednie marynowanie

Marynując mięso w razie możliwości rób to w zamkniętym pojemniku, szczególnie jeśli potrwa to długo. Nie używaj pozostałości po marynacie do przyprawienia kolejnej porcji mięsa, gdyż może ona zawierać bakterie pochodzące z surowego produktu. Resztki marynaty można wykorzystać do przyrządzenia sosu, pod warunkiem, że ten będzie poddany obróbce termicznej.

Właściwa temperatura

Prawidłowe przygotowanie mięsa to najlepszy sposób na pozbycie się bakterii. W przypadku smażenia, grillowania lub pieczenia osiągnięcie właściwej temperatury nie powinno być problemem. Jednak krótkotrwałe i nieumiejętne gotowanie lub duszenie na wolnym ogniu nie daje już tej pewności. 70 stopni Celsjusza to najbardziej optymalny próg bezpieczeństwa.

Zobacz także najciekawsze i autorskie przepisy na burgery na stronie https://braciabudnik.pl/przepisy/burgery – dowiedz się więcej o ciekawych przepisach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here